| Dutzu12 a întrebat:

Bună ziua,de curând mai exact cam acum o lună,mama mea a descoperit langa sânul stâng,un fel de coș, pe care l-a stors o dată-de două ori, iar cam de vreo 2-3 saptamani acel coș s-a umflat destul de mult fiind putin mai mic de marimea unui capac de la o sticla.Problema este ca acea umflatura prezintă un fel de infecție de culoare alb-gălbuie.Mama a facut acum o săptămână un control iar acolo doctorul i-a spus ca este un abces mamar care daca nu se va retrage cu ajutorul medicamentelor pe care le-a spus sa le ia, va fi nevoie sa faca o incizie care sa scoata infecția.Eu,m-am panicat puțin si am căutat despre acest abces mamar si într-adevar,acea infectie se elimina printr-o incizie de la care va ramane doar o zgarietura. Însă mama a fost si ieri la control deoarece doctorul i-a spus sa vina iar peste o săptămână, însă de aceasta dată, i-a spus ca i se face o operație.Pe foaia cu diagnostic scria ca este un,, nodul mamar S-I-S".Am căutat despre acest nodul mamar si multe rezultate erau legate de posibilitatea unui cancer mamar insa nu sunt sigur de acest fapt deoarece sunt foarte îngrijorat.Totuși,doctorul i-a spus sa vina iar la control dupa Paște, gandindu-mă ca nu ar fi ceva alarmant sau îngrijorător.Tin sa mentionez faptul ca mama a mai avut o sora diagnosticate tot cu cancer la sân care a murit de vreo 5 ani,insa cauza morții a fost alta, ceva legat de infarct sau stop-cardio.Ce am mai vazut pe un site este faptul ca acest cancer mamar, are șanse mai mari de apariție daca exista rude gradul 1 (sora sau mama) care au dezvolat de asemenea.Va rog spuneti-mi parerea voastra despre acest lucru, imi este foarte teamă sa nu o pierd pe mama, are doar 47 de ani si tin enorm de mult la ea, nu vreau sa o pierd atat de devreme, am doar 16 ani si o sora de 22 de ani împlinind 23 luna viitoare. Totusi, mama a spus ca nu crede ca doctorul a vrut sa-i ascunda ceva, adica sa-i spuna direct ca este posibil sa apara un cancer la sân.Va rog din nou sa-mi spuneti parerea voastră, daca sunt motive sa ma ingrijorez sau sa rămân calm si pozitiv ca totul va fi bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cancer, este infectia pe care mama ta si-a provocat-o singura, cand si-a stors cosul acela, probabil cu mainile murdare, infectandu-si rana.
Toate infectiile avansate se scot chirurgical, asadar nu-i caz de facut drama, cand este o banala infectie in piele, care se scoate in 5 minute, sub anestezie locala.
Nu mai inventati drame, acolo unde nu-i cazul!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probleme pot aparea daca "radacina" acelui "cos" nu este indepartata si se extinde.
Si in cazul tumorilor canceroase, acestia se pot indeparta cu succes in prima faza, fara urmari.
Doar in stadiu avansat se ajunge la indepartarea intregului san sau stari si mai grave.

In concluzie: imediat dupa Pasti trebuie facuta aceea mica interventie, asa cum a spus si medicul!
Orice amanare poate agrava situatia!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îngrijorarea este pertinentă este bine să o ai, dar ea trebuie să fie la limite rezonabile și bazată pe fapte, pe analize.
Acolo este un proces benign, dacă e cancer se fac alte investigații, se ia o bucățică de țesut și se analizează la microscop de către un specialist.
Astfel urmează acea incizie care să elimine puroiul existent acum. Cu această ocazie, se poate și colecta țesut, o bucățică foarte mică pentru analiza de cancer.
Așa că până la un diagnostic clar, nu este cazul să te îngrijorezi.

| vampyremisa a răspuns:

Un nodul nu inseamna (neaparat) cancer. O femeie dezvolta fiziologic noduli la nivelul sanului in functie de ciclul menstrual. Abcesul respectiv este o infectie care va trebui drenata chirurgical. Nodulul va fi investigat probabil cu o mamografie si o biopsie, si abia apoi se va pune diagnosticul.