| DariaZ a întrebat:

Bună ziua! De fiecare data când stau la soare fac alergie, îmi apare o iritație pe piele. Peste 2 săptămâni urmează sa merg la mare și as dori, dacă știți sa existe vreun tratament sau ceva ca să nu mai fac aceasta alergie. Menționez ca anul trecut am luat pastile Aerius cu o săptămână înainte sa merg la mare și după prima zi, tot mi-a apărut alergia. Crema cu protectie solara 50+ am folosit mereu, deși se exclude faptul ca nu ma protejez. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai sta la soare e serioasa treaba deci nu te juca cu aasaceva. Nu există tratamente miraculoase, ai fost la medicul alergolog? El ce tratament ti a dat?

| DariaZ explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am fost deoarece mi s-a spus sa ma duc atunci când îmi apar, iar la mare nu te primește fără programare. Eu nu stau la soare, doar cand merg la mare, iar ce este ciudat ca uneori îmi apar, iar când ma dau cu diferite creme de la farmacie îmi trec, a 2 a zi când ma expun la soare îmi apar iar....este cumplita alergia asta. Ma mananca groaznic

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DariaZ):

Neaparat trebuie sa ti faci analize de sînge glicemie tot sa vezi cauza, si o vizita la alergologie cit mai repede, ce varsta ai?

| DariaZ explică (pentru CristiDinBucuresti):

25 de ani

| Catrice a răspuns:

Pai dacă nici cu antialergic nu trece e clar ca nu e alergie.

| DariaZ explică (pentru Catrice):

Dar ce poate fi dacă de fiecare data când ma expun la soare îmi apare? Este alergie la soare