| fataaia001 a întrebat:

Buna ziua! De joi m-am trezit cu pete rosii in toata zona subratului la ambele maini, in fiecare zi devenea mai rau si se raspandea foarte repede. Acum am aceste pete si pe gat,piept,maini, burta si pe picioare plus ca acum am iritatii si mancarimi dar doar in zona subratului, cu o săptămână înainte de acest incident am folosit o crema de pete in zona subratului, dupa ceva timp am avut doar mancarimi si acum asta. Acum iau pastile si folosesc o crema fara reteta pentru ca maine voi merge la doctor, nu am dermatalog in apropierea mea. Eu tot cred ca am facut o alergie sau infectie. Voi incepe scoala curand si nu vreau sa merg asa. Cateva sfaturi m-ar ajuta mult! Ma depaseste foarte mult aceasta problema si vreau sa scap de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ar ajuta daca ai vrea sa precizezi ce crema pentru pete ai folosit si ce crema si medicamente folosesti acum.

| fataaia001 explică (pentru Floridori):

Crema pentru pete nu are un nume anume dar este de la farmacia setifarm, despre crema pe care o folosesc acum nu stiu cum se numește pentru ca am primit-o într-un alt recipient, pastilele pe care le iau sunt aerius

| Floridori a răspuns (pentru fataaia001):

Am intrebat, nu pentru ca ar fi relevanta marca, ci pentru ca, in astfel de cazuri, este important sa se cunoasca ingredientele produsului.Atat pentru a avea o idee despre factorii care ar fi putut determina aceasta reactie, dar si pentru a sti ce tratament ar fi indicat.

Mentionez de la inceput ca tu poti face cum doresti, dar sfatul meu ar fi sa nu folosesti tratamente (indiferent ca sunt creme sau altceva), daca nu stii nici macar cum se numesc, deoarece in cazul in care ai merge cu o problema la medic, acestuia i-ar fi foarte greu sa gaseasca o solutie, necunoscand cauza problemei.
De unde stii tu acum ca aceasta crema necunoscuta nu iti poate inrautati situatia? Nu ai cum, deoarece nu stii ce este si nici ce contine. Unele substante folosite pentru a trata, reactioneaza intr-un mod negativ atunci cand leziunile sau reactia alergica au fost provocate de un anumit factor sau ingredient care are contraindicatii, sau au provocat un anumit tip de leziune, ori nu pot fi administrate in cazul anumitor afectiuni.

Avand in vedere ca nu avem un punct de pornire prea bun, exista posibilitea sa scrii ce contine acea crema pentru pete? Eventual, sa incarci si o poza cat mai clara cu aspectul reactiei pe care o ai pe corp.

| Caro34 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic fiindca trebuie sa faci niste analize, iar noi nu te putem ajuta cu ele... El va vedea iritatiile acelea si va stabili de la ce sunt. NU mai lua medicamente si creme care nu stii cum sunt sau ce contin. Testeaza orice crema sau lotiune pe o portiune de piele fina inainte de folosire fiindca sunt oameni care fac alergii de la mici chestii, care altora nu le ridica probleme. Suntem unici si unele chestii asa sunt! Numai bine!