| cripsontyphoon a întrebat:

De la varsta de 17 ani ma confrunt cu o problema legata de caderea parului, care pe mine m-a afectat destul de rau. Totul a inceput dupa o perioada destul de mare de stres contiuu (cam 3 luni). Efectele nu au aparut instant ci dupa o perioada de timp si au inceput sa se manifeste pe decursul intregului an. Parul mi-sa rarit in zona tamplelor si in spatele capului iar asta mi-a afectat foarte tare stima de sine, facandu-ma sa ma simt inferior orcui se uita la mine pentru ca nu era ceva normal la varsta mea. Mentionez ca nu am antecedente in familie, nimeni din partea ambiilor parinti pe o peroada de 3-4 generatii nu au avut probleme cu parul. Am fost la un consult la un dermatolog incepator care in 2 minute de examinare din priviri de la birou mi-a spus ca am alopecie androgenetica nemai avand nicio sansa sa intreb de celelalte cauze posibile pentru pierderea parului. Am redus stresul am adoptat un stil de viata sanatot si parul nu imi mai pica, totusi, cel picat nu se regenereaza, in locurile in care parul a picat se vede un fel de puf care stagneaza oarecum. De ce acel puf nu continua sa creasca? Ce pot face in aceasta privinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| rares32556 a răspuns:

Recomand Sampon de cal!
Suna ciudat stiu, il gasesti la farmacie veterinara si este foarte bun impotriva caderii parului.
CREDE-MA

| cripsontyphoon explică (pentru rares32556):

Am incercat, nu am fost foarte multumit de rezultate, am folosit niste produse de la amway care si-au facut efectul dupa 2-3. Problema e ca mie nu imi mai pica parul, dar nu se regenereaza cel picat.