| GriRazvan a întrebat:

vreau si eu sa stiu despre caderea parului cum este normala, la ce varsta nu se mai regenereaza parul. si cand ar trebui sa imi fac griji. Eu folosesc gel de par zilnic si mi-este frica sa nu imi cada parul. vreau sfaturi!

4 răspunsuri:
| AnonimulxD112 a răspuns:

Caderea parului este o experienta traumatizanta pentru oricine, ce poate cauza stres si lipsa de incredere in sine avand repercursiuni atat asupra vietii personale cat si profesionale.
Termenul medical pentru caderea parului este ALOPECIE.
Exista diferite tipuri de alopecie:
definitiva - firul de par nu se mai poate regenera datorita unor tumori sau infectii;
non-definitiva - firul de par se poate regenera deoarece foliculul capilar inca exista.
In cadrul alopeciei non-definitive exista 3 mari subcategorii:
alopecie difuza, areata (zonala) si androgen-genetica.
Cauzele alopeciei difuze pot fi atat de ordin fizic cat si psihologic!
Nu se mai regenereaza de la varsta de 25 de ani!

| Mihaela1964 a răspuns:

Se regenereaza, dar cauta sa nu mai folosesti gelul e par; inchipuieste-ti ca stai aproape toata ziua cu amestecul acela de detergent si gelifiant care normal ca ataca firul de par.Schimba-ti tunsoarea in asa fel incat sa nu mai fi nevoit sa-ti dai cu gel, ori lasa-ti parul lung.

| GriRazvan explică (pentru Mihaela1964):

Nu de sfatul asta aveam nevoie.

| Alcy a răspuns:

Buna,
Am adunat toate informatiile utile pe care le-am incercat in articolul asta:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Eu asa am reusit sa imi pastrez parul si sa ii stimulez cresterea.
Numai bine!