| premiumself a întrebat:

Buna ziua! De multi ani de zile ma confrunt cu vase sparte pe ten, mai exact in jurul nasului destul de multe. In trecut am fost la o clinica unde am facut 3 sedinte cu laserul pentru eliminarea lor, dar n-am avut parte de niciun rezultat. Ma gandesc ca a fost si din vina doamnei doctor pentru ca dumneaei mi-a spus ca sunt primul client al dansei care face o astfel de sedinta din cauza ca numai ce achizitionasera acel laser pentru indepartarea vaselor de sange dilatate. Am uitat sa precizez ca sunt baiat si am o varsta destul de tanara, stiu ca nu poate parea o problema serioasa, dar credeti-ma ca din punct de vedere psihic, chiar daca este doar o problema estetica, este foarte stresanta. Este cineva care s-a confruntat cu o astfel de problema si a reusit sa scape de acele vase sparte? Va multumesc si va doresc numai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Normal ca nu a ajutat. E nevoie sa faca traininguri si sa capete experienta pe mai multi pacienti. Cauta un dermatolog cu experienta ca sa faci laser vascular. Sedintele se repeta cam o data pe an, cand problema reapare.

| LaviniuA a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca esti din Buc pot sa iti recomand o doctorita buna la care am facut. Ideea e sa nu mergi la intamplare, ca multe sunt slabe pe laser. Iti fac prea putine spoturi sau nu regleaza puterea cum trebuie si e prea slab/prea puternic. Aici e ok ca si pret/calitate.

| premiumself explică (pentru LaviniuA):

Desigur, chiar as avea nevoie. Cum o cheama pe doctorita?

| premiumself explică (pentru LaviniuA):

Apropo, am uitat sa te intreb daca la tine au reaparut la loc

| LaviniuA a răspuns (pentru premiumself):

Normal ca reapar. Doar nu vindeca vasele de sange ca sa functioneze normal. Arata mai bine 6-12 luni doar.

| premiumself explică (pentru LaviniuA):

Off. La dermatologie nu mi s-a zis asta. Din ce imi aduc aminte, doctorita a zis ca acel laser le trateaza definitiv, dar ca este posibil sa imi apara altele noi pe parcurs, pentru ca asa sunt eu predispus si ca trebuie sa evit radiatiile solare puternice, sa aplic spf-uri, sa nu fumez, sa nu consum alcool, etc. Sa incerc sa le previn adica

| LaviniuA a răspuns (pentru premiumself):

Lasa ca e bine si cateva luni. O sa arati ca o zana, chira merita sa stii. Apar/reapar de la caldura, frig, mancare, efort, alcool si tot ce dilata vasele de sange.

| premiumself explică (pentru LaviniuA):

Sa arat ca o zana pentru 300 de euro, 3 luni, parca nu prea imi vine, si pe langa asta, sunt si baiat laughing Iti multumesc pentru raspunsuri

| LaviniuA a răspuns (pentru premiumself):

Eu cred ca in 2 sau 3 sedinte te rezolva, deci e cateva sute de lei.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" ma confrunt cu vase sparte pe ten, mai exact in jurul nasului...Ma gandesc ca a fost si din vina doamnei doctor"

o precizare ar fi binevenită: bei (le tragi la măsea)... cum să zic, la greu?

| premiumself explică (pentru sierra1):

Nu consum alcool deloc, poate foarte rar si nu mai mult de un pahar. Daca te-ai fi informat mai bine, pot aparea si din cauza genetica, la orice varsta, dar nu asta conteaza. Eu am intrebat daca se poate scapa de ele

| sierra1 a răspuns (pentru premiumself):

~Daca te-ai fi informat mai bine...~

tocmai d-aia am intrebat, să știu cu cine conversăm

| premiumself explică (pentru sierra1):

Am inteles! Multumesc pentru intrebare. Asadar, la ce concluzie ai ajuns? Nu te supara, dar eu am cerut sfaturi de la cei care au trecut printr-o astfel de experienta si daca au reusit sa trateze aceasta problema. Nu am intrebat din ce cauza apar aceste vase dilatate, pentru ca, dupa cum am mentionat mai sus, am fost deja la o clinica dermatologica, de unde, este de la sine inteles ca am aflat din ce cauza pot sa apara. Oricum, iti multumesc pentru timpul acordat

| sierra1 a răspuns (pentru premiumself):

Nu'ș ce nu ți-e clar: am intrebat din prima dacă bei la greu (dacă ești bețiv) ca să "discutăm" pe temă, știind punctul de start. N-a fost cazul deci nu e limpede de ce te inflamezi inutil

| premiumself explică (pentru sierra1):

Vad ca tot nu ai inteles. Daca ai avut tu curiozitatea asta, sa stii daca sunt "betiv", ok. Dar nu vad cu ce ma poate ajuta raspunsul tau. Este o intrebare care nu isi are rostul, ma rog, numai bine iti doresc

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poti incerca un baton corector pentru ten.

| premiumself explică (pentru ioana748):

Buna! Iti multumesc, stiu ca nu am specificat, dar, sunt baiat, si momentan, inca nu doresc sa recurg la aceste metode?

| ioana748 a răspuns (pentru premiumself):

Bună,
Te inteleg...
Sunt la farmacie si le folosesc si baietii.
Nu se prinde nimeni, doar tu te simti mai bine in pielea ta.
Poti incerca vitamina k fiole...seara pe fata.
Dimineața cu fata in apa rece ca gheata.
Poate gasesti un doctor cu experiență care stie sa folosească laserul, caci aceasta este singura metoda de rezolvare la momentul actual.
Mai sunt si injectii dar la nivelul fetei chiar nu cred ca ar fi de recomandat.

Sa rezolvi cu bine iti doresc.

| premiumself explică (pentru ioana748):

Probabil o sa folosesc si eu in cazul in care nu o sa reusesc sa scap de ele prin sedinta cu laser, am incercat si cu pastile, creme, care promiteau disparitia lor, dar n-am avut parte de niciun rezulat. Iti multumesc pentru tot, toate cele bune!

| ioana748 a răspuns (pentru premiumself):

❤️