| Flori747 a întrebat:

De multi ani eu cu sotul luptam cu probleme de infertilitate...Am trecut prin mai multe incercari de înseminare artificiala si FIV, dar toate au fost fara rezultat. Doctorii mi-au sfatuit sa ma apelez la mama surogat, ca e unica sansa de a avea copii proprii. Cineva poate sa ma ajute? Cine a gasit la noi mama surogat? E real sa gasesti la noi in Romania? Si cat costa mama surogat astazi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se mai găsesc şi la noi "mame surogat" - vezi linkul : http://www.cautanunt.ro/anunturi-mama+surogat+pret

Dar, TREBUIE să fi atentă în cine ai încredere şi să consulţi un avocat pentru a întocmi un Contract serios cu această "mamă surogat" - altfel, rămâi cu banii daţi şi cu "buza umflată"!

Toate cele bune.

| Flori747 explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns si sfat. Am vazut ca pe linkul acela anunturile sunt cam vechi. Si stiu- trebuie sa fii foarte atent in ce forma sa inchei contractul.

| bursuc001 a răspuns (pentru Flori747):

Cu plăcere!

Într-adevăr, sunt anunţuri mai vechi, dar este şi unul mai nou :
http://anunturi.netflash.ro/......19568.html

Vezi şi alte anunţuri ( mai recente ) la linkul :
http://www.micapublicitate.ro/......80059.html

http://www.micapublicitate.ro/anunt/mama_surogat-1174989.html

http://www.micapublicitate.ro/anunt/donez_ovule_mama_surogat-1149304.html

O seară/noapte frumoasă.

Răspuns utilizator avertizat
| Kirito21 a răspuns:

Ati incercat sa luati in calcul posibilitatea unei adoptii?

| Claudia1984 a răspuns:

Buna! Am prieteni care au avut aceeași problemă. Peste tot locul spuneau lora că ea însăși nu va putea naște. Dar ea nu a vrut să renunțe și a început să caute clinici în afara României - a găsit la Kiev, unde a făcut FIV și până la urmă a putut să nască un copil sănătos happy Dacă nu mă greșesc, clinica se numește Biotex. Succes!

| FloareaV77 a răspuns (pentru Claudia1984):

Eu recomand cu multă căldura clinica Biotexcom. Doamna doctor este un medic excelent, iar personalul este de nota 10! Este într-adevăr mai scump decât la alte clinici, dar te simți tratată cu mult respect și profesionalism și au cea mai mare reușita dintre clinicile.

| Liliana75 a răspuns:

Chiar îmi pare rău, ca nu puteti sa aveti copii. Va înțeleg perfect.Va asigur ca nu sunteti singuri, care se află în acesta situație. Noi cu soțul tot ne-am confruntat ani de zile cu probleme de infertilitate până cand medicii au spus ca sa nu ne chinuim cu atâtea stimulari hormonale si tratamente. O sa fie afectata numai sanatatea mea. Si ne-am gandit ca ramane numai maternitatea surogat. Greu a fost sa ma resemnezi cu gândul necesității apelarii la mama surogat. E o procedura foarte complicata din punct de vedere medical, juridic si moral. Am încercat sa gasim prin anunturi mama surogat. Am sunat la niste numere de telefon. O femeie era cam dubioasa, avea o voce parca dupa beție, celealta cam a pus prea multe condiții de la început si avea un tupeau de Doamne fereste. De atunci am renuntat la cautare. Ajutorul a venit de unde nu asteptam. Am gasit pe net niste informatii despre clinicile din Ucraina, care ofera astfel de servicii, anume maternitatea surogat. Clinica nostra care se numeste Biotexcom mai mult se specializeaza pe maternitatea surogat si donatia de ovule pentru pacienti straini. Ea demult lucreaza cu cupluri din Europa- italieni, ispanioli, englezi, germani etc. Suntem foarte multumiti ca am gasit acesta clinica....Acum avem o fetita....Sa stiti ca acolo medici sunt foarte competenti si stiu bine treaba lor. Iar pretul programului maternitatea surogat inclunde servicii medicale si juridice, procedura FIV, compensatia mamei surogat, cazare si alimentatia pe tot parcursul sederilor acolo in Ucraina. Si n-a avut probleme cu eliberarea certificatului de nastere si titlului de calatorie pentru aducerea copilului acasa. Eu v-as sfatui sa nu va chinuiti sa cautati la noi mama surogat, mai bine sa apelati la clinici specializate, care o sa va ajute la realizarea visul vostru de a deveni parinti.

| Rocoj111 a răspuns (pentru Liliana75):

Fără ajutorul clinicii din Ucraina și anume Biotexcom nu aș fi trăit niciodată sentimentul minunat de a fi mamă. După multe analize și tratamente la diverși medici, am mers la acest cabinet unde, sub îndrumarea unui doctor deosebit, am ajuns să rămân însărcinată. Datorită faptului că aveam ambele trompe înfundate nu aș fi putut avea copii și singura opțiune era FIV-ul. Așa că am încercat cu FIV și am reușit să rămân însarcinată de prima oară, iar acum am un baiețel extraordinar. Recomand cu tot sulfletul clinica aceasta!

| Dominica44 a răspuns (pentru Rocoj111):

Bună! Am fost și noi la acesta clinică
După o procedura FIV I esuata (la alta clinică) am venit la Biotexcom despre care auzisem numai cuvinte de laudă. Am găsit aici o echipă de profesioniști care ne-au dat încredere și, de fiecare dată când străbăteam cei 300 km pâna la Ucraina pentru a veni la consult sau monitorizari, ne linisteam sufletele și găseam puterea de a continua. Parearea noastra este ca, pe langa respectarea stricta a procedurilor medicale și schemelor de tratament, contează foarte mult și starea emoțională pe care reușește medicul să o conducă pacientului. Drept urmare, astăzi suntem fericiți părinți ai unei minuni pe nume Daria Andreea. Speram ca pe viitor sa putem repeta aceasta poveste extraordinara!