| TPULion a întrebat:

Buna-ziua! De o saptamana mi-a aparut ceva in zona maselei de minte in partea stanga de jos (pe care nu o am), se afla chiar sub, se vede foarte greu ce este acolo dar in prima faza am tratat-o ca pe o afta, tin sa mentionez ca am mai avut afte doar de doua ori, ele erau insa sub buza in partea stanga, se pare ca aici este ceva nou, tin sa mentionez ca tot de pe partea stanga am avut o masea ce mi-a fost plombata, dar nu maseaua de minte, acea afta(cred) este localizata dupa cum am spus (oarecum) sub maseaua de minte, nu cred ca este o infectie sau ceva de genul. In primele 2 zile am avut dureri medii spre mici, pentru ca am tratat cu bicarbonat(foarte putin) si cu glicerina boraxata(foarte putin), a trecut oarecum pentru 2 zile in care nu am avut probleme. Vine si minunea, ma trezesc dimineata cu toata partea stanga amortita(un fel de afta sau o bubita rosie), tin sa mentionez ca in momentul acesta este ceva rosu, in primele 2 zile culoarea era alba oarecum, dar durerea este mult mai mare. Am luat ketonal (durere amortita pentru 1 ora, doar atat), bicarbonatul nu prea isi face efect deloc, iar glicerina boraxata (durere amorita pentru 20-30 de minute). Chiar nu stiu ce este, insa e clar ca este o durere insuportabila, e ca si cum cand incerc sa mestec din partea stanga e ceva acolo care simt(si doare). La viziune nu pare ceva periculos, este doar ceva rosu, dar durerea este ingrozitoate, varsta mea este de 17 ani. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TPULion explică:

Zona in care mi-a iesit "acea chestie rosie" se afla langa locul unde trebuie sa creasca maseaua de minte, dar tocmai ca aceasta nu a crescut

| justanotheruser99 a răspuns:

Poate e puroi, iar atunci ai nevoie de ceva antibiotice. Dupa ce te speli pe dinti foloseste apa de gura si clateste-te bine. In orice caz ar trebui sa mergi la medic, pentru ca eu nu pot sa iti spun 100% ce problema ai.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ai deja infectie la masea (puroi). Maseaua de minte de obicei nu rezista, se strica forte repede dupa ce iese. Mergi la urgente acum si miine la stomatolog. Daca o scoate, nu e nici o problema.