| CezaraEM a întrebat:

Buna!
Am o nelamurire, de duminica seara am inceput sa am o durere surda in gura pe partea dreapta (pe obraz interior), am zis ca este inca o afta dureroasa (dar nici urma de o afta), asa ca am cumparat Anaftin ( si m-am dat cu el), am incercat si cu glicerina boraxata de cateva ori, tinctura de propolis, Solpadeine, am luat si Ibalgin de cateva ori.
Mama zice ar putea sa iasa maseaua de minte, avand in vedere ca am varsta de 24 de ani si cam asa ies, apoi am realizat ca am inca o nevralgie dentara! Am stat in curent cam mult timp, cu geamul deschis atat in masina cat si acasa si toate pe partea dreapta.
Cam aceleasi simptome le-am avut si data trecuta sad
Nu stiu ce sa fac!
Durerea e suportabila daca iau Ibalgin si altele... data trecuta a trecut dupa cateva zile cu Ibalgin si Solpadeine.
La doamna dentista la care se duc parintii si e foarte buna, este super aglomerata si nu are cum sa ma programeze.
Ati patit si voi asta? Ce ma sfatuiti sa iau ca durerea sa treaca? Imi iese maseaua de minte? sau e doar o nevralgie dentara?
Multumesc frumos, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Sunt două cauze, prima ai o carie si a doua poate fi abces dentar, mergi mai intîi sa ti faci o radiografie dentara, daca este infectie medicul stomatolog nu i ti poate umbla in gură si fara radiografie nu prea stie nici dentista ce ai decat daca este acolo ceva vizibil o pungă cu puroi abces, o carie ceva, dar ca tratament cere i medicului de familie Augmentin sa ti dea rețeta, ca daca ai infectie, cu augmentin va dispărea. Sanatate, ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba stomatolgul.Trebuie sa-ti fie mila de tine nu de doctorița aia care e foarte foarte ocupată. Posibil sa ai carii ascunse care nu se vad, in zona care te doare.Deci mergi cat mai repede la alt doctor, nu sta asa pe motiv ca doctorița ta e super aglomerata.Multa sanatate iti doresc.SI sa stii ca nici atatea pastile nu-s bune deloc.

| Daniel9988 a răspuns:

Pai cred si eu ca maseaua de minte nu iti iese pe obraz, nu?

| CezaraEM explică:

NU am carii in gura!
Ori iese maseaua de minte ori e nevralgie dentara, ceea ce cred sigur, am mai avut odata tot pe motivul aerului conditionat din masina si geamul deschis = curent!