| raVeNN a întrebat:

De vineri ma simt foarte nasol. Am nasul infundat, tusesc si in ultimul rand ma doare dupa cap foarte tare. Vineri seara nu am luat absolut nimic, doar am baut un ceai. Sambata la fel, iarasi dureri de cap. etc, dar am batut o aspirina si iarasi ceaiuri. Astazi, vad ca tot ma mai doare capul sad
Va rog mult imi spuneti ce pot sa am la cap happy? Sau de ce ma simt rau?!

Va rog mult.
Dau funda, caruia imi spune ce pot sa am big grin. fara sa ma trimita la doctor big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
La cap nu cred că ai nimic. Tu ai răcit. Acestea sunt toate semnele unei răceli.
Te simți rău pentru că ai răcit.
Nu trebuie să te duci la doctor, dar trebuie să iei pasile de gât, pentru cap.
Eu ți-as recomanda să iei un paracetamol sinus de 3 ori pe zi(este recomandat de doctorul meu de familie)pentru că este foarte bun pentru răceală și să iei pentru gât, strepsil timp de 5 zile, apoi trachisept.
Uite de ce iei strepsils doar pentru 5 zile. Dacă te uiți pe spatele cutiei o să vezi. Nu este tocmai bun în cantități mari.
Eu iau un sirop bun de la hipocrate de răceală și gripă care îți crește imunitatea și te vei simți mai bine.
Clar aceasta este o răceală, și poate deveni și o gripă. Sezonul acesta este o gripă care dă năvală peste toți copii dar și adulții. Acesta se numește viroză.

Sper că te-am ajutat!
Să te faci bine repede!
Sănătate!

2 răspunsuri:
| Mihaela a răspuns:

Si eu sunt racita, joi m-am simtit foarte rau, si am avut febra, nu foarte mare, dupa aceea am inceput sa tusesc, iar dupa aceea mi s-a infundat nasul. Am avut si eu durerile de cap, dar doctorul mi-a spus ca sunt de la febra. Joi noapte nu am dormit pentru ca mi-a fost foaaarte rau, la fel si vineri toata ziua. Acum mi-a trecut febra, dar inca mai tusesc si am nasul infundat. Pentru tuse, eu iau sirop humex, mai iau si niste pastile unasyn, si mai iau si cate un paracetamol. Sper ca te-am ajutat! Pa-pa! Sanatate!

| androosk a răspuns:

Uitee.cred ca stiu cvum te simti.am avut si eu ceva de genul.nu vreau sa te intristezi.dar mie mi-a trecut in 5 zile ...am luat si eu aspirine.sh am baut ceai de menta si de musetzel.nu e nimic grav sa stii si pe mine m-a durut n-am aflat dc dar m-a durut dupa 5 zile ma simtzeam perfect. deci eu te sfatuiesc sa continui cu ceai si cu aspirine