| lenutamihaela277 a întrebat:

Hey, TPU. Sunt racita, si nu mai stiu ce sa fac, am fost ieri la doctor si mi-a dat paracetamol, propolis C si faringosept, dar nu vad nici un rezultat, parca tusesc si imi curge nasul si mai tare. Am baut ceai natural din plante, seara nu pot dormi, pentru ca tusesc, am facut si baile alea fierbinti la picioare, dar nici nu am transpirat, am facut gargara cu sare, dar nici asta nu a functionat putetisa imi spuneti voi ceva? FUNDA :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te aștepta la minuni în secunda doi.
Urmează tratatmentul în continuare și bea ceai de soc cu miere și felii de lămâie.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă Propolis C sunt comprimate sau pliculeţe ( Răceală şi Gripă )!
Dacă sunt comprimate ( http://www.propolisc.ro/produse-propolis-c/echinacea-comprimate/ ), atunci NU prea îşi au rostul administrate împreună/simultan cu Faringosept comprimate.

Dacă sunt pliculeţe, atunci este OK :
http://www.propolisc.ro/produse-propolis-c/raceala-gripa-plicuri/

Oricum, NU te poţi aştepta la rezultate "instant" - ele se vor observa în 2-3 zile :)

Având în vedere că tuşeşti şi îţi curge nasul, ar fi TREBUIT să-ţi prescrie ceva şi pentru acestea!

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Sunt şi unele ceaiuri mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

O raceala netratata dureaza 14 zile, iar una tratata, doua saptamani. Asadar, nu te grabi! Multa sanatate!

| dannyel86 a răspuns:

O raceala sau gripa nu trece imediat. Trebuie sa ai rabdare. Numai ca, in ciuda tratamentului, poti constata ca nici dupa 3 saptamani situatia nu se schimba sau nu scapi definitiv de unele simptome. Cum am patit eu cu tusea. Pentru gripa, iti recomand Faringo Hot Drink (plicuri solubile, care contin si paracetamol), pe care sa le iei inainte sa te bagi in pat si sa stai la caldura, pentru a transpira si a scapa de raceala. Din nefericire, la mine nu a fost suficient si a fost nevoie chiar de antibiotice (chiar daca multi nu le recomanda). Am luat Augumentin si in ziua urmatoare nu am mai avut nimic. Deci, si un atac ferm asupra afectiunilor poate avea un rezultat mai bun. Pentru cazuri urgente, e bine sa apelezi, totusi, la antibiotice.

| Lawliet14 a răspuns:

Du-te la doctor sa-ti prescrie antibiotic.