| anonim_4396 a întrebat:

Deci sa o iau incet si am sa fac o lista cu CATEVA dintre cremele, pastilele si diferite sapunuri pentru acnee care le-am folosit:
Skinoren, Brevoxyl, Isotrexin, Crema cu salvie si sulf(impreuna cu lotiune tonica cu salvie), Gerovital plnt(anti acnee+gel exfoliant), Apidermin, Crema cu galbenele/propolis, Iwostin, Crema cu iod, ceaiuri cu musetel, Acnetol(pastile moi, cura timp de 4luni), Vitamina A(cura de 10 zile odata la 2 saptamani), Tratament cu ulei de ricin, masline si mere(nu mi-a crescut par pe fata), Sapun cu sulf, Gel lichid antiacneic de la Gerovital Plant, 3Tratamnte la cosmetica(stoarcerea si cicatrizarea acneei), Argila cu suc de lamaie, castravete, apa, Salate de fructe sau legume pisate in aparat masate pe fata si apoi clatit cu apa, Aloe Vera din planta direct.Sa continui? O nu...
Am acnee de la varsta de 10 ani acum avand 14.Nu ar fi problema insa nu se opresc din iesit, eu nu le storc si imi raman urme de 4ori mai mari decat cosurile in sine.
Am fost la dermatolog si mi-a prescris roaccutane, cand am citit reactiile adverse, sa cad din picioare nu alta.Acuma faptul e facut, am platit 150lei pentru o cutie, si am luat 2.Nu este de dat inapoi, pentru ca sunt destui bani. Ce vroiam eu sa va intreb este daca a folosit cineva si cam in cat timp au avut rezultate, asta DACA A AVUT! Si nu stiu ce sa fac, avand in vedere ca este vara si voi merge la plaja, nu prea este indicat sa stau la soare, iar sa ma dau cu crema de soare non stop e cam greu.
Si nu ma criticati ca am spus toate cremele care le-am folosit, le-am spus pentru ca am mai postat intrebari d`astea si se mai trezeau unii sa`mi spuna toate cremele astea, Zyneryt si altele, NU, n`am nevoie.
As vrea raspuns de la o persoana cu cunostinte in acest tratament(medic), ori cineva care a folosit happy. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești la perioada de pubertate și are loc explozii hormonale în organism până la oprirea din creștere și de aceea nu ai avut succesul dorit prin care să scapi de coșuri.
Încearcă așa: o mască cu acid salicilic, un tonic antiseptic și aplică pe fiecare coșuleț tinctură de propolis (este antiseptic și usucă) și faci cu predilecție seara, înainte de culcare.
Ziua nu aplici nimic pe față, te speli cu săpun antibacterian iar pentru hidratare poți folosi apa minerală Harghita (sticlă de sticlă).
Sănătate.
Pa, pa.

| Coriine a răspuns:

@ikebana2,puteam sa jur ca am precizat Zinerytul mai sus.

| Coriine a răspuns:

@ziper94,nu merge la mine drojdiasad.Eu am acnee chistica, forma mai accentuata si grava, sincer imi pare rau ca nu te pot ajuta cu o funditasad. Pupici.

| Coriine a răspuns:

@Legiuitoarea eram si eu sigura ca este de la pubertate, poate chiar 100%, insa am aflat mai multe de la dr.dermatolog,care m-au facut sa ajung la un procent mai scazut.Nu as putea sa folosesc ce mi-ai spus tu deoarece sunt si cosuri nodulice, nu sunt numai cosuri pline cu puroi sau ma rog...Multumesc oricum pentru efortul depus :*

| ziper94 a răspuns:

Nu stiu despre acest tratament da iti spun altul sigur si ieftin pe care l`am incercat eu

Mi l-a recomandat un doctor bun.
Mananca in fiecare dimineata o bucata de drojdie timp de o luna si iti trec cosurile.
Bine nu o sa iti fie curata pielea... o sa mai ramana ceva urme normal... dar in mare parte curata tot happy

O treime dintr`o bucata de drojdie... adica cat degetul mare.happy
Daca mai ai nevoie de indicatii da`mi pm.
Succes cu tratamentul!

| ikebana2 a răspuns:

Zynerit
ai incercat?

| Natalia_Radu_1905 a răspuns:

Sunt asistenta medicala dar si din propria experienta iti spun ca am avut acnee dar nu pe fata ci pe spate, pe omoplati ani de zile pana la 20 si ceva de ani si stiu ca au aparut imbunatatiri in cazul meu cu crema Eritroacnol(pe baza de antibiotic_eritromicina) Am fost foarte multumita de acest tratament, iar daca iti recomanda doctorul, ia si eritromicina tablete.Aceata acnee mi se estompa cand mergeam la plaja.Si eu am incercat mai multe tratamente pana la acesta!