| ankutisor a întrebat:

Buna ziua doresc sa va intreb ceva am avut anexita cronica si cred ca am ramas infertila asa este? Oare voi ajunge cu timpul la histerectomie sau ovariectomie? Avand in vedere ca am avut sangerari intre menstruatii? Astept raspunsurule voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Una din 5 femei devin infertile din anexita. Ce se intampla in cazul tau depinde de forma pe care ai avut-o si cat ai lasat-o netratata. Ceea ce se intampla mai depinde in mare masura si de tipul de bacterie care ti-a cauzat infectia. Mai sunt si alte complicatii, unele chiar mai serioase decat ceea ce descrii.
Noi nu avem cum sa stim ce se va intampla cu tine. Mergi la un ginecolog, el te la lamuri.
Sangerarile intre menstruatii (spotting) in sine nu spun mare lucru, sunt si femei perfect sanatoase carora li se mai intampla.
http://www.csid.ro/......-12647354/
http://www.eva.ro/......-3919.html
http://sanatate.unica.ro/anexita-o-boala-inflamatorie-serioasa/1903/

Răspuns utilizator avertizat
| Mario76 a răspuns:

Cel mai corect este sa faci un control/evaluare la un medic ginecolog. Numai el va putea sa iti spuna daca ai ramas sau vei ramane nefertila...