| MichaelFGDHR253665 a întrebat:

doresc un tabel cu toate vitaminele care sunt în corpul uman, am lipsa de calciu și vreau să merg la o farmacie să-mi cumpăr cele mai puternice vitamine și cel mai bun calciu pentru a mă pune mai repede pe picioare, atît vreau un tabel cu toate vitaminele care le are corpul uman pentru a ști ce să cumpăr din farmacie, lasati-mi ceva un link sau daca se poate un mesaj pe, tehnologiahuawei@gmail.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Nu recomand să iei din farmacii, dar dacă totuși vrei, e destul de eficient Calcidin-ul. Poti lua timp de 3 luni câte 10 zile pe lună și vei fi mai ok.
Dacă starea ta este chiar foarte rea, mergi la un consult. Fără analize nu-ți poate spune nimeni nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa prostiile si du-te la un nutritionist. Cel mai bine se asimileaza mineralele si vitaminele DIN ALIMENTATIE.

| BackAgain a răspuns:

Cu ce te ajuta tabelul? Daca tu ai carenta de vit. A, poti sa iei vit C pana ti se face rau ca tot ramai cu carenta de A. Ca sa nu mai zic ca nici supradoza de vitamine nu e buna (ca orice alte substante, vitaminele sunt bune pana la o anumita cantitate). In plus, nu exista o vitamina mai puternica decat alta, fiecare are rolul ei.

Ma rog, uite un tabel cu ele:
http://2.bp.blogspot.com/......tamine.jpg