| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, eu am fost operat la ochii când aveam vreo 8 ani(acum am 19) și vederea a cam scăzut la ambi ochii încât nu mai reușesc să văd perfect fetele oamenilor aflați la vreo 5m distanta de mine,oare ce as putea sa fac să îmi corectez vederea sau sa mi-o recuperez, îmi este frica sa nu rămân fără vedere cu totul, niste sfaturi va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog.
Aici pot fi diferite sfaturi venite de la unii care nu se pricep.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata, abia acum viis is pui adeavarul ca tu ai o anomalie genetica cu care et-ai nascut, de aceea esteimposibil sa poti purta lentile de contact.

Medicina evolueaza zi de zi si cred ca se poate face operatie, dar nu stiu exact natura problemei tale, deci trebuie sa mergi la o clinica privata de ochi, care te poate consulta si-ti va spune daca te poate opera.
sanatate multa!

| Calinm22 explică (pentru Violleta2022):

Crede-mă că nu mai vreau sa trec printr-o operatie că e foarte dureros tratamentul, plus că e și scump. Pe de altă parte as putea sa incerc să mănânc niste alimente cu vitamina a.b.c că am auzit că ajută, pentru că în ultimul an nu prea am mâncat așa sănătos pentru că m-am mutat singur și e cam dificil)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Calinm22):

Atunci ramai la ochelari ca-s de departe cei mai ieftini, iar in cazul tau se pare ca sunt singura solutie, fiindca lentilele de contact nu se preteaza la anomalia pe care tu o ai la ochi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai putea face nimic personal. Ai nevoie de sfatul, expertiza procedurile și tratamentul unui specialist.

| seth2016 a răspuns:

Fara mai multe detalii cine crezi ca iti poate da un raspuns?

Probabil ca niste ochelari te-ar putea ajuta sa vezi mai bine.