| Camiluța a întrebat:

Există metode prin care sa dispara cicatricile de pe piele? Imi tot ciupesc coșurile de pe spate de cele mai multe ori sfarsindu-se cu răni, iar in urma acestora cicatrici.
Știți cumva cum as putea scapa de ele? Se poate regenera pielea?
Dau fundă!
Va mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Exista creme care atenueaza cicatricile, ceva de genul Contractubex sau Cicabio, insa trebuie folosite ca la carte si pe o perioada indelungata. Dar vei ajunge sa dai cateva sute de lei pe astfel de creme daca nu scapi de acest obicei de a-ti sparge cosurile.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nu se mai vindeca. Dar macar abtine-te si nu mai fa altele.

| Amely21 a răspuns:

Bună.
Cel mai important e sa nu ciupesti nici sa apargi cosurile. Normal că ramân cicatrici, si locul acela se poate si infecta.
Da, cred ca exista tot felul de creme pentri astea, poti sa cauți pe net sau sa intrebi în farmaciewinking