| nicoleta24 a întrebat:

Fratele meu avea o problema cu o masea. La început i s-a umflat toată partea dreapta din cauza acesteia, a luat medicamente si i-a trecut. Acum insa, de ceva timp, tot in partea dreapta i-a ieșit o umflatura mare roșie (cu puroi). Nu știți ce ar putea fi si din ce cauza i-a aparut? Dar mai ales, ce are de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să meargă la doctor, specialist în chirurgie buco-maxilo-facială!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Este un abces dentar si aceea punguta cu puroi trebuie drenata. Incearca cu un ac steril sa-i spargi punguta si sa scuipe puroiul.Pana ajunge la dentist sa ia antibiotic amoxicilina 250mg 3/zi asociata cu diclofenac 50 mg 2/zi(daca are peste 12 ani)sau nurofen daca are sub 12 ani.Pe partea externa a obrazului sa puna o compresa cu apa rece si sa evite caldura.Maine sa-i faca o vizita medicului dentist, poate si la cabinetul stomatologic al scolii unde invata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat dacă a fost la stomatolog pentru măseaua respectivă şi dacă tratamentul i-a fost prescris de acesta, nici dacă i-a făcut un drenaj ca să aibă pe unde să iasă puroiul...

Bănuiesc că NU i s-a făcut acel "drenaj" şi, din acel motiv, a apărut această "pungă cu puroi".

N-ai precizat nici dacă umflătura ( "punga cu puroi" ) a apărut la exteriorul obrazului sau a apărut în interior ( la gingie ).

Dacă aceasta a apărut în interior, atunci trebuie să meargă cât mai URGENT la stomatolog.

Dacă a apărut la exterior, atunci trebuie să meargă la un specialist maxilo-faciale.
Evident, e necesară Trimitere de la medicul de familie - dacă merge la un cabinet "de stat".

Toate cele bune şi multă sănătate.

| nicoleta24 explică (pentru bursuc001):

Umflătura aceea i-a ieșit la exterior și arată destul de rău. E roșie tare iar pielea feței din locul acela e oarecum altfel.

| bursuc001 a răspuns (pentru nicoleta24):

Atunci e posibil să NU aibă legătură cu "problema" de la măsea şi să fie un furuncul sau altceva...

Oricum, trebuie să meargă la un control de specialitate la chirurgie maxilo-faciale.

Multă sănătate şi o zi frumoasă.

| Mihaela1964 a răspuns:

Sa mearga la stomatolog, cariile nu se trateaza cu antibiotic; acesta tine infectia la respespect pentru o perioada dupa care tesutul afectat iar se inflameaza.Sa trateze caria si numai asa va rezolva definitiv maseaua respectiva.

| Maxim96 a răspuns:

Lasa sa mearga la dentist, nu va jucati cu bolile dentale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie mers la dentist din nou, nu-i a buna cu umflatura iar, maine sa mearga urgent la medic, sa nu mai amane.
Te pup!

| VladGH a răspuns:

Are nevoie sa se duca la un medic. Nu lasati asa ca poate fi si mai rau.

| AriadnaTPU a răspuns:

Trebuie sa mearga la un dentist, daca nu, se va agrava!