| andreea678585 a întrebat:

Buna!
Am sub maxilar in partea stanga si dreapta 2 umflaturi dureroase..si partea dreapta am o masea cu puroi! ma doare foarte tare si partea dreapta e umflat...se simte cand pun mana e caldut si se misca umflatura ma doare! va rog ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde exact de localizare - poate fi şi un ganglion inflamat din cauza infecţiei respective...

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai infectie si trebuie sa te adresezi medicului de familie.
Nu astepta minuni!
O zi buna sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, te-ai ales cu nişte abcese dentare ( puroi la măsele/dinţi ) de toată frumuseţea şi NU le poţi trata "acasă".

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| andreea678585 explică (pentru bursuc001):

Problema este ca imi iese o masea...si ba iese ba nu iese! sad Nu mai pot..acume si umflat si vanat un picut din obraz acum! :O

| bursuc001 a răspuns (pentru andreea678585):

Poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona respectivă ( o schimbi la 15-30 minute ).
Dar, TREBUIE neapărat să mergi la stomatolog cât mai curând!

Multă sănătate.

| andreea678585 explică (pentru bursuc001):

Sau s-ar putea sa fie un ganglion imflamat?

| bursuc001 a răspuns (pentru andreea678585):

Depinde exact de localizare - poate fi şi un ganglion inflamat din cauza infecţiei respective...

| Danysan a răspuns:

Categoric e vb de ganglionii limfatici si avem de aface cu o infectie foarte grava. Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
viziteaza degrba un medic specialist pentru un diagnostic/tratament adecvat tipului tau de problema.
O zi buna.