| m1dn1gh7 a întrebat:

Buna ziua!
Imi puneti spune unde este localizat segmentul extraforaminal C5 la coloana? Poate imi si marcati pe o poza, de ex. https://imgur.com/a/Sn50N
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Segmentul extraforaminal C5 se refera la nervul spinal cervical 5 si segmentului lui dupa ce paraseste coloana vertebrala. Poti vedea in imaginea de mai jos nervul:
https://www.slideshare.net/hermizan84/spinal-nerve

| m1dn1gh7 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc, mi-am gasit un chist acolo in 2016 si trebuia sa vad peste 6 luni de el, dar nu am mai fost. Mai jos, prin zona T3-T4 am simtit o umflatura micuta si ma inteapa tare cand ating, credeam ca e vorba de acel chist.

Bula
| Bula a răspuns:

C5 este a 5-a vertebra cervical din coloana vertebrala, (numarat de la cap in jos):
http://www.salabucuresti.ro/......icale.html

| Kazimirk a răspuns:

Din cate stiu C5 reprezinta cervical 5, adica a cincea vertebra din zona cervicala a coloanei. Coloana e impartita in 3 parti: cervical, toracal si lombar. Tot ce trebuie sa faci, este sa numeri vertebrele din zona cefei, iar a 5-a este C5. Ex. C1, C2, C3... T1, T2(toracal) L1, L2, L3 (Lombar)

| iulian1302 a răspuns (pentru Kazimirk):

Buna. O mica-mare observatie! Coloana vertebrala este impartita in 5 regiuni si nu in 3 cum ai spus tu. Astfel se disting urmatoarele regiuni: cervicala( are 7 vertebre), toracala (are 12 vertebre), lombara (are 5 vertebre), SACARALA (tot 5 vertebre) si COCCIGIANA ( 4-5 vertebre).