| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, în urmă cu 2săptămâni mi-a decedat bunicul și nu știu din ce cauza a murit ori infarct ori avc.Eu și cu familia mea mergeam zilnic la el,dar noi tot îi ziceam să vină la doctor,i-am făcut și programare la cardiolog, dar când am vrut să mergem cu el nu a mai vrut, nu poți lua un om cu forța dacă nu vrea. În ultima vreme a întrat într-o depresie fiindcă în urma cu 5 luni a decedat bunica atunci el rămăsese singur, după a început pe băute 1lună de zile,se certa cu noi fără motiv, ne acuza că ne batem joc de el, samd. Bunicul fiind depistat în tinerețe cu psihoză, în decursul anilor nu si-a mai luat pastilele și a stat așa. In ultimele zile din viață tot îl gaseam căzut jos pe covor în cameră unde stătea în fund, când l-am întrebat zicea că dintr-o dată a amețit. Dupa aceea nu am mai mers în cameră, stătea în cameră pe canapea și dormea în fund, ca și pe scaun, îmi tot zicea că o vede pe bunica, că vede uși multe și că intră intr-o cameră rece și mai ales că vede un om negru urât. Cand am mers să îi ducem mâncare se uita în gol, la pereții camerei.Nu mai avea nici simț,se scăpa pe el,nu mai voia să îl schimbăm și când îl întrebam să meargă la doctor tot zicea că nu vrea sa meargă și că el nu mai vrea sa trăiască.Si intr-o dimineață am mers la el și l-am găsit intr-o dungă jos pe podea,intr-o dungă cu o mână după cap,deja era țeapăn, am sunat la salvare, când au venit i-au pus ekg dar nu a mai fost nici un semn de viață și i-au constatat ora decesului.Nu am mai vrut necropsia, ca să nu-l taie peste tot. Eu tot mă gândesc, oare s-a chinuit până ce a murit sau a fost instant? Sper că nu s-a chinuit și că Dumnezeu l-a ușurat, de viață asta pe care el nu o mai iubea. Avea 80de ani. Dumnezeu să-l primească în împărăția lui și să-l ierte! Aștept un răspuns va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Cu drag❤️, este linistit acum.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat să menționez, era învinețit la faţă și urechi, în vârful capului se vedea-u niște vene mai albastre, și avea pungi de apă la ochi

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare sa fi facut AVC.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Oare a chinuit până a decedat, sau a fost instant?

| ioana748 a răspuns:

A murit in somn, oricum nu mai era printre voi de cand delira, deja trecuse dincolo.
Dumnezeu sa l odihnească alaturi de bunica ta.
Acum nu mai simte nimic oricum, a dezbrăcat aceasta haina si a continuat calatoria sufletului alaturi de sufletul lui pereche cel al bunicii.
Singura constanta din viata este moartea.
Toate cele bune viata linistita in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Va mulțumesc frumos!

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag❤️, este linistit acum.

| norisorulpufos a răspuns:

Cel mai probabil a murit in somn.

| anonim_4396 explică (pentru norisorulpufos):

Nu CRED FIINDCĂ EL AVEA CANAPEAUA BUCĂTĂRIE, SI DORMEA IN FUND IN ULTIMA VREME.ERA LOVIT LA COT, SI O MÂNĂ SUB CAP SI PICIOARELE PUȚIN INGHEMUITE. Oare a murit pe canapea, și după ceva timp a căzut jos? Oricum nu era canapea de dormit, se putea sta doar cu spatele

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În bucătărie