| georgisila a întrebat:

in urma cu 3 saptamani am avut un contact sexual oral neprotejat(folosindu-se mai mult buzele ), si ieri mi-a aparut pe pielea care acopera capul penisului o mica pata rosie ca un fel de rana (preciez ca pe partea interioara a pielii care acopera capul pensiului) care nu a tinut decat pana ziua urmatoare. exista vreun motiv pentru care sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este aspectul caracteristic de sifilis: o ulceratie nedureroasa care apare la 21 de zile de la contactul infectant si se vindeca de la sine, desi boala isi continua evolutia. Trebuie sa te duci sa-ti faci analize de sange (VDRL, TPHA).
NU conteaza ca a durat mai putin sau ca nu seamana cu pozele de pe net. Probabilitatea sa ai sifilis este mare.

| mymed a răspuns:

Cel mai probabil ai contactat o boala cu transmitere sexuala (ulceratia poate fi in cadrul sifilis - daca e nedureroasa sau infectiei cu Haemophilus ducreyi - daca e dureroasa). Atitudinea este sa mergeti amandoi sa va testati si sa faceti tratament.
http://www.mymed.ro/bolile-cu-transmitere-sexuala-bts.html
http://www.mymed.ro/sifilisul-luesul.html

| mdany a răspuns:

Da, ca si cum a spus Oana poate fi vorba de sifilis.

| DoarOana a răspuns:

Buna,
Cauta pe google imagini si scrie cuvantul "sifilis". Daca rana ta arata ca cea din poze, atunci da, trebuie sa iti faci griji pentru ca exista ceva tratamente si e bine sa il faci pana nu e prea tarziu. Citeste si aici http://www.contraboli.ro/sifilis/
E foarte bine ca ai descoperit acum.

| DoarOana a răspuns:

@georgisila: Atunci poate era doar o zgarietura. Totusi, si simptomele acestei boli sunt cele descrise de tine. Exista totusi posibilitatea "coincidentei". La fel ca in cazul acestei boli, rana dispare in 1-3 zile. Nu cred ca noi te putem ajuta mai mult de atat dar daca esti sigur ca rana ta nu arata ca cea din poze poti sa stai linistit (as fi vrut sa iti dau chiar eu un link al acelei imagini dar as fi incalcat una din regulile TPU). Totusi, nu crezi ca ai putea sa mergi si la medic ca sa fi 100% sigur?
Pa, pa

| opsy091 a răspuns:

Am o veste buna si un proasta!
Vestea buna este ca nu ai sifilis! happy
Vestea proasta e ca prietena ta nu stie sa faca sex oral... Deoarece nu ti-a umezit bine penisul si din cauza asta a aparut acea rana. E ca si cum ai freca o bucata de fier pe piele. Sfat: Foloseste lubrifiant sau dupa buget mai multa saliva. happy

| georgisila explică:

Va multumesc, dar specfic ca pata rosie a disparut intr-o zi si nu arata ca cele de pe net era ca si cand eram zgariat

| georgisila explică:

Oana daca am putea discuta mai multe iti las id de mess:georgisila.sa imi poti trim linkul cu ce ai gasit tu
din cate am cittit in cazul sifilisului acea pata dureaza saptamani de zile.ms pentru rasp si daca vrei sa imi dai mai multe detalii

| georgisila explică:

Cine stie cat costa analizele pentru vdrl si tpha? va multumesc pentru raspunsuri pata respectiva mi a aparut dupa amiaza si pana spre seara aproape s-a dus.