| alexd2021 a întrebat:

Buna ziua, in urma cu cateva luni in urma analizei ATPO ca as avea valoarea 100 UI/mL si din ce am inteles nu este o valoare care sa corespunda normelor de referinta.
Cunoaste cineva vreo metoda prin care se poate scade numarul de anticorpi respectivi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Daca ai minim 20 de ani, nivelul ATPO este de 3 ori mai mare decat limita superioara a nivelului de referinta.
Daca ai mai putin, atunci nivelul este de 4 ori mai mare.
Anti-TPO este enzima responsabila de sintetizarea hormonilor tiroidieni T3 si T4.
Un nivel crescut al acestei enzime, indica in marea majoritate a cazurilor, boli autoimune precum tiroida Hashimoto, boala Graves, lupus eritematos, sindrom Sjogren etc.
Din acest motiv, in mod normal medicul recomanda si alte analize pentru a-l ajuta in stabilirea unui diagnostic.

Intrebarea nu este "cum sa reduci nivelul acestei enzime". Trebuie sa descoperi despre ce afectiune este vorba pentru a veni cu o schema de tratament adecvat.
Astfel, nimeni pe internet nu iti poate da o formula magica pentru a reduce Anti-TPO-ul.In asta te poate ajuda doar medicul endocrinolog la care mergi si care iti va pune un diagnostic si iti va face recomandarile necesare.

Numai bine!