| Jem65 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Cand cumperi un bitcoin, spre exemplu un bitcoin de 2000 lei,il ai in portofelul tau virtual si vrei sa faci o investitie pe termen lung.
Intrebarea mea e,daca bitcoinu scade din valoare sa,ca mereu scade,atunci tu esti pe pierdere nu? Adica pierzi vreun ban,sau pierzi valoarea bitcoinului lentru ca scade?
Nu stiu daca ati inteles ceva,pe scurt, tu pierzi bani cand valoarea bitcoin-ului scade?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ipotetic vorbind, daca 1 bitcoin ar valora 2000 de lei si tu il cumperi, apoi valoarea lui scade (sa zicem la 1500 lei), evident ca daca incerci sa il revinzi vei iesi pe pierdere cu 500 lei.

| Jem65 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar bitcoin-ul tau cand il cumperi, unde il tii?
Pe site-ul pe care l-ai cumparat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jem65):

Sunt si monede fizice. Dar il tii si in portofelul tau harware (daca ai).

| Jem65 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aham,si in portofelul tau, iti arata cand creste si cand cobboara nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Jem65):

Da, pentru ca ii stochezi acolo.

| Jem65 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iti super multumesc, ca m-ai facut sa inteleg!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo nu te apuca ca slab mai stai cu matematica. Un bitcoin cand scriu ru acest mesaj e 8000$ iar tu iei o bucata dintr-un BTC. Ai bagat cash si scade, papa ce ai bagat. Daca iei 0. 1BTC cu atat ramai in portofel indiferent de pretul in $. Ca si cu leul pierde in fata la euro dar in lei ai identic desi pare mai scump un euro.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Stiam si eu asta
Si stai linistit, nu stau atat de prost cu matematica

| Itanul a răspuns:

Evident ca pierzi. Ca la orice valuta. Daca vrei sa-l vinzi, il vei vinde cu mai putin decat cu cat l-ai cumparat.

| Jem65 explică (pentru Itanul):

Aha,acum am inteles cum merge treaba