| Hellobello a întrebat:

In urma ecografiei ABDOMINO-PELVINA a rezultat urmatorul lucru: uter in AVF, cu ax longitudinal, 6, 4cm, cu pastrarea diferentierilor zonale.Lichid liber pelvin la nivelul fundului de sac douglas, cu grosime de 18mm fara adenopatii retroperitoneale. Endomentru si miometru cu grosime normala.Sunt insarcinata? Sau aceste date nu evidentiaza o sarcina? (Am facut-o in SAPTAMANA 16)

Un MEDIC SPECIALIST- radiologie si imagistica medicala cu competente in ultrasonografie si competente in medicina de urgenta isi poate da seama de o sarcina in saptamana 16 la o ecografie abdomino-pelvina?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. O sarcina in 16 saptamani o poate vedea cred ca si portarul pe ecografie, fiindca este un copil complet format, cu inimioara care bate si tot restul.
Lichidul din Douglas este cam mult, ar trebui sa faci in continuare investigatii ginecologice pentru a vedea cauza (poate fi in urma unei ovulatii, desi ar trebui sa fie mult mai subtire lama)

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu spune ca se vede sac embrionar, inseamna ca nu a vazut o sarcina. Ca sa fii sigura, dozeaza-ti HCG-ul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai zice tu daca te duci la un ginecolog ca sa afle daca esti sau nu insarcinata. Nu de alta dar pari sa ai niste probleme grave cu subiectul asta.