| Randomkid a întrebat:

In urma ecografiei, doamna dr ginecolog mi-a scris ca am uter in avf, endometru bilamelar omogen, miometru omogen. Ambele ovare de dimensiuni normale, ovar drept cu folicul dominant (2, 16 cm), ovar stâng cu foliculi mici in corticala. Lichid la nivelul fundului de sac Douglas. E vreo posibilitate sa fiu gravida avand in vedere aceste date? Menționez ca as fi putut ramane însărcinată acum 3 saptamani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

-- Uterul in AVF reprezinta starea normala a uterului.
-- Uterul este alcatuit/format din 3 straturi suprapuse : tunica seroasa, miometrul si endometrul, fiecare avand un rol foarte bine determinat. In cazul tau toate straturile se prezinta normal.
-- Ambele ovare de dimensiuni normale, ovar drept cu folicul dominant (2, 16 cm), ceea ce poate inseamna ca in curand se va produce OVULATIA.
Fiindca in prezent in mod cert/sigur esti in perioada INFERTILA a ciclului, inainte de ovulatie cu un anumit numar de zile, reiese ca este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Sanatate!

| Randomkid explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de raspuns! Dar avand in vedere ca sunt cu cateva zile inainte de ovulatie, nu inseamna ca sunt in perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Randomkid):

Este posibil sa fii deja in una din primele 1-2 zile ale unei perioade fertile de 5-6 zile. Trebuie sa intelegi ca perioada fertila reala este scurta de 2-3 zile, fiindca spermatozoizii traiesc intre 48 si 72 de ore in general.

| Randomkid explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles, multumesc mult!

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pui frumos mana pe telefon si suni doctorul la care ai fost daca nu ai putut sa intrebi atunci pe loc, ce inseamna ceea ce a zis el.

| Randomkid explică (pentru Aasdfghj):

Am intrebat, dar am mai vrut o parere in plus. Te rog, nu mai da raspunsuri complet irelevante doar de dragul de a raspunde

| Aasdfghj a răspuns (pentru Randomkid):

Atunci cand pui o intrebare aici, iti asumi si faptul ca nu primesti intotdeauna raspunsurile la care te astepti. Nu iti convine raspunsul, treci peste. happy

| Randomkid explică (pentru Aasdfghj):

Ok, la fel se aplica si la tine, cand comentezi stupid la o intrebare (doar ca sa te afli in treaba), iti asumi si faptul ca poate nu primesti întodeauna un reply pozitiv. Nu iti convine intrebarea, treci peste happy

| sierra1 a răspuns:

Tocmai ce vii de la un specialist, acolo trebuie să intrebi, nu pe noi, bieți absolvenți de gimnaziu ce ne dăm ochii peste cap și credem că suntem genii neințelese!

| Randomkid explică (pentru sierra1):

Intrebarea nu era pentru tine, sunt si medici ginecologi pe acest site. Daca nu stii sa raspunzi, nu te mai baga in seama aiurea

| sierra1 a răspuns (pentru Randomkid):

Deci tu vrei un consult ginecologic online dacă bine ințeleg