| Hellobello a întrebat:

In urma ecoggrafiei a rezultat urmatorul lucru: uter in AVF, cu ax longitudinal, 6, 4cm, cu pastrarea diferentierilor zonale
Lichid liber pelvin la nivelul fundului de sac douglas, cu grosime de 18mm fara adenopatii retroperitoneale
Endomentru si miometru cu grosime normala.Sunt insarcinata? Sau aceste date nu evidentiaza o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Toate datele prezentate si PRECIZATE ca au rezultat, s-au obtinut dupa efectuarea ecografierii intregii zone abdominale a evidentiat/relevat printre altele faptul ca : UTERUL tau are MARIMEA, FORMA SI POZITIA NORMALA (acest lucru inseamna AVF). De asemenea medicul a vazut/determinat si faptul ca ENDOMETRUL adica ''plapuma'' care acopera peretele uterului, cat si MIOMETRUL adica stratul mijlociu al muschiului care formeaza peretele uterului are grosimea NORMALA. In aceste conditii reiese ca in mod absolut sigur NU poate exista o sarcina implantata intr-un astfel de uter. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu esti insarcinta, iti spunea medicul aca rai sau scria unde ti-a scris rezultatul ecografiei.

| HazelEyes77 a răspuns:

Astea sunt dimensiunile unui uter normal care nu poarta o sarcina. Nu ai de ce sa ti faci griji cu privire la graviditate.