| John321 a întrebat:

Bună ziua! La vârsta de 15 ani o hernie inghinala se poate complica? In cât timp? Cred că am hernie de aproximativ 5 luni.Eu vreau sa mai treacă pandemia și apoi să merg la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate complica si iti poate afecta dezvoltarea si functionarea organelor genitale.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/hernia-inghinala-la-copii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate. Este un țesut care susține, suportă intestinele. Dacă el e rupt, ajung la piele, care nu le poate susține. Astfel dacă ruptura este mare, ele se pot rupe în acea zonă. Dar hernia nu progresează brusc, doar dacă faci un efort mare care implică și zona abdomenului. Dacă pandemia mai durează un an sau doi, există niște chiloți speciali, un fel de ham, care poate să stopeze hernia să nu ajungă la piele, ca să nu fie nevoie să te operezi repede. Se găsesc la magazinul de produse ortopedice.

| cristimihailov a răspuns:

Aia se face bine cu bisturiul. De ce vrei sa ai o calitate a vietii scazuta?

| sierra1 a răspuns:

"hernie de aproximativ 5 luni.Eu vreau sa mai treacă pandemia și apoi să merg la spital."

pe bune, de tine e vorba? eu m-aș duce MÂINE!

| John321 explică (pentru sadrian46):

Despre care piele este vorba? Despre scrot?

| John321 explică (pentru cristimihailov):

Voi avea probleme toată viața din cauza herniei?

| John321 explică (pentru sadrian46):

Și dacă nu îmi cumpăr ham din acela ce pot sa pățesc? Cunosc un om care are o hernie foarte mare de vreo 5 ani.Si nu sa complicat.

| John321 explică:

Se poate muri din cauza unei hernii complicate? Mie mi-e frica de acest virus.Ma rog la Dumnezeu să se sfârșească virusul cât mai repede.Am avut covid și am avut simptome destul de severe și de aceea mi-e frica.

| John321 explică:

Mă gândesc că dacă era hernie nu trebuia să se umfle mai întâi abdomenul adică să iasă intestinul pe acolo? Eu îl simt in scrot.

| Panamax a răspuns:

Pandemia nu o sa treaca curand deoarece interesele in joc sunt foarte mari.
Du-te si opereaza-te.Riscul este sa faci ocluzie intestinala.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Daca merg la școală cam 2 km nu se poate complica?

| John321 explică (pentru Panamax):

Și de la ocluzie intestinală ce pot păți?

| John321 explică:

Daca nu trece pandemia la iarnă mă voi duce sa vad ce am.Ca vara și toamna am treabă. oare se va complica până la iarna daca este hernie? Nu e umflatura așa de mare încât să ajungă să atingă scrotul jos.Este cam de mărimea testicolului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Despre pielea care te acoperă de sus pînă jos și acoperă și zona abdomenului unde sunt intestinele.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Nu este umflatura la abdomen ci este in scrot și nu este așa mare încât să ajungă la pielea scrotului jos.Astazi am văzut că sub acea umflatura sunt un fel de vene care sunt îndreptate pe testicul pe epididim

| John321 explică (pentru sadrian46):

Dvs. Ați avut aceleași simptome că ale mele?

| John321 explică:

Dumneavoastră ați avut simptome ca ale mele?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Acolo este altceva. Nu aștepta să treacă pandemia, mergi la medic.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Pai nu ați spus că pot să aștept să treacă pandemia?

| John321 explică (pentru sadrian46):

Nu este hernie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Poate fi o tumoare benignă, care se poate transforma în tumoare malignă, adică cancer.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Dacă era în zona stomacului, a abdomenului, dacă era mai sigur hernie. Nu te lua după mine, ci după un medic.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Eu am o umflatura moale in spatele testiculului, nu am o zonă tare sau ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Să te gândești așa. Acea umflptură moale, ce este? Ceea ce este important, se dezvoltă și crește și formează un organ, deexemplu testicolul. Spre el merg vase de sânge, vase de limfă, ca peste tot. mai are un țesut conjunctiv în jur, un fel de plasă mai tare, care îl susține. Dar acea umflătură ce este, ce ar putea fi, moale? Este o colecție de celule, câteva miliarde crescute ne la locul lor. Aceasta este caracterisrica canncerului. Când nu sun canceroase, se numesc tumori benigne, polipi. Celule canceroase, câteva, se găsesc cam peste tot în organism în cantitate infimă, în fiecare moment și corpul are modalități de a lupta cu ele și a le elimina, mai ales dacă ai o dietă bună, Dar ceea ce ai dta dacă este vizibil, palpabil este un semnal de alarmă, și trebuie să iei măsuri. Dacă nu le iei la timp, acea umflătură neglijată poate fi fatală.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Pai am citit pe internet că, tumorile testiculare sunt lipite de testicul și sunt tari.Dar totuși dacă era cancer de 5 luni nu ajungea la alte organe?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Internetul nu are 6 ani de facultate și 3 de rexidențiat și experiență clinică în spital, ca să te iei după el. Eu nu am spus că este sau era cancer. Este poate o tumoare benignă, adică care nu îți face acum rău. Dar poate să devină oricând cancerigenă.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Mie de cancer îmi este frica?

| John321 explică (pentru John321):

Mie de cancer îmi este frica sad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Da, și mie îmi e frică pentru dta, de aceea insist să mergi la medic cât poți de repede.