| John321 a întrebat:

Bună ziua! La vârsta de 15 ani o hernie inghinala se poate complica? In cât timp? Cred că am hernie de aproximativ 5 luni.Eu vreau sa mai treacă pandemia și apoi să merg la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| John321 explică (pentru sadrian46):

Nu mai bine aștept până la iarna sau la vacanta de vara?

| John321 explică (pentru sadrian46):

Nu as crede că e așa de grav daca nu am dureri. Dumneavoastra cred că ziceți așa să mă sperii eu și apoi să mă duc la medic așa este? Oricum la medic o să mă duc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Ce înseamnă după tine acel - mai bine? Care este riscul așteptării? Dacă nu este ceva prea periculos, o să îți spună medicul să aștepți. Dacă este ceva periculos, te operează și îți salvezi viața de cancer. Așa că, gândește dta, cum e mai bine? Dar s-ar putea că dacă mergi doar în vacanța de vară, să ți se spun că ai venit prea târziu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Dacă nu doare, asta nu înseamnă că nu poate fi periculos. Eu nu doresc să te sperii, că nu am nici un interes. nu câștig nimic din asta. Spun ce aș face eu, dacă aș fi în locul dtale. Au fost cazuri când am avut niște probleme asemănătoare, tot cam la vârsta ta, un timp cu dureri, apoi fără, am uitat și am amânat 20 de ani. Doar atunci m-am operat. Dar între timp, ceva în zonă s-a stricat, nu mai poate fi recuperat, și așa a rămas. Asta este experiența mea, mă refer la ea, când te îndemn să mergi la medic acum. Dacă râmâi din cauza asta fără funcția sexuală, cum te vei simți pe urmă, dacă ai ales să nu acționezi acum? O să zici că iar te speriu.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Dumneavoastră ce problema ați avut? Am simțit acum că unde este umflatura acea mare este lipita de testicol o umflatura că o dungă așa tare.

| John321 explică (pentru sadrian46):

Daca mă duc în vacanță de vară este prea târziu?

| John321 explică (pentru sadrian46):

Pe mine nu mă interesează că rămân fără funcție testiculara dar sa nu mor.Totusi și dacă nu aș avea funcție testiculara mi-ar părea rău că nu pot face capii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Nu am de unde să știu, căci nu știu ce este acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru John321):

Nu doresc să intru aici în amănunte prea intime. Așa cum am spus, probleme similare sub multe aspecte.

| Lusiaa a răspuns:

Te duci si te operezi.Si sa nu bei alcol exact cat iti zice medicul sa nu bei, ca mori

| Alverto a răspuns:

Sincer, nu sunt din domeniu. Doar că îmi pare sincer rău să aud că te confrunți cu asta la o vârstă mică. Știi. unii vor să moară fiindcă "viață-i grea" iar alții nu vor sa moara din cauza a bolilor ce le posedă. Viața e complicată sad
Tot ce pot să zic e să mergi la medic, este gratis consultul. Doar opertia costă. Daca părinții tăi nu își permit, puteți face împrumut la bancă, și îi înapoiati cu timpul. Că decât să devină mai rău, mai bine faci ce e mai bine, adică să mergi la spital cât mai curând. Vorbește cu părinții tăi despre asta și spune-le cât de grav poate fi.

| John321 explică (pentru Alverto):

Dar nu pot aștepta până la iarna? Că acum, vara am treabă.

| cristimihailov a răspuns (pentru John321):

Nu. Pana te operezi. Si o perioada dupa.