| GossipGirl_2226 a întrebat:

Hello! Ieri am observat ca mi-a aparut o galma mica in dreapta jos, intre picior si zona inghinala, asa din senin. M-am documentat pe net si mi-e frica sa nu fie hernie inghinala pentru ca la aia stiu ca trebuie operatie dar de-abia m-am externat din spital cu o alta problema si nu vreau iar sa ma operezcrying(Ar putea fi altceva? Deocamdata nu ma doare dar daca apas simt ca e o umflatura mica acolo... daca totusi e hernie inghinala se poate trata fara operatie? Daca nu, ce altceva ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare mai degraba un ganglion inflamat. Ar trebui sa te vada medicul de familie.
Hernia se trateaza numai chirurgical.

2 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Mergi cat mai repede la medic, la inceput nu este dureros si nu mai apasa pe locul respectiv.Nu cred ca este nevoie de operatie...sanatate.

| MiiMii a răspuns:

Chiar nu stiu ce raspuns sa-ti dau, dar nu cred ca este hernie. am si eu la fel o galma pe fesa dreapta si cand apas in locul respectiv ma doare ( mama zice ca e o galma de grasime.si ca nu e nimic ingrijorator, am fost la medic si mi-a spus acelasi lucru). poti merge la medicul de familie sau la un chirurg sa-i ceri parerea :-s succes si sper sa nu fie nimic grav straight face