| lovegirl15 a întrebat:

Buna ziua!

Ma adresez celor care au suferit anumite interventii chirurgicale care au necesitat anestezie generala.
Cum a fost pentru voi experienta anesteziei generale, in special partea de dupa operatie, cand v-ati trezit?
Eu am avut pe 12 martie o interventie chirurgicala la umar, care a necesitat anestezie generala. Din cate stiu, din momentul in care se intrerupe administrarea acelor substante care ne adorm, pacientul ar trebui sa se trezeasca. Bineinteles, nu se trezeste nimeni pocnind din degete, ci poate dura cateva minutele. Dar dupa ce trece efectelor substantelor, ar trebui sa ne putem trezi treptat si sa devenim constienti.
La mine nu prea a fost asa. Unul dintre rezidenti a spus ca m-am trezit mai greu dupa operatie, dar nu stiu ce inseamna asta si care ar fi motivele pentru care m-am trezit greu. Din cate imi amintesc, m-am trezit incat pe masa de operatie, am fost constienta cam maxim 1 minut, desi a fost foarte neclar ceea ce s-a intamplat. In acel minut, nu am deschis deloc ochii. Auzeam voci in jurul meu, dar le-am perceput mai mult ca pe niste soapte si nu intelegeam ce se vorbeste. Singura voce pe care am perceput-o clar a fost vocea anestezistei, care mi-a zis pe nume, mi-a zis ca m-am trezit si m-a intrebat daca inteleg ce imi spune (la intrebarea asta, am putut sa scot doar un mormait, nu puteam vorbi, ma durea tare gatul din cauza tubului care imi fusese pus pentru a putea respira). Apoi, am simtit cum am fost mutata de pe masa de operatii in pat si am adormit la loc. Repet, toata faza asta cred ca a durat maxim un minut, moment in care nu am deschis deloc ochii, nu am vazut nimic in jurul meu. Apoi, cred ca m-am trezit tocmai dupa vreo 3-4 ore.
E normal faptul ca m-am trezit mai greu, dupa cum a zis si rezidentul? Si care ar putea fi motivul pentru aceasta trezire mai lenta?
Pentru voi cum a fost? V-ati trezit usor sau mai greu?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Și eu am avut 4 operații cu anestezie generala. La prima m-am trezit la terapie intensivă și mama aștepta cam de mult timp să mă trezesc (sa zic cam 1h, nu mai țin minte), da, m-a durut gatul și am și tușit din cauza tubului câteva zile. Am vomitat și mi-era foarte greață. Ținând cont că a fost operatie de apendicită destul de avansata, nu îmi dau seama exact cat de multa greață am avut de la anestezie sau de la operatie. Celelalte 3 le-am avut la ochi, au fost mai ușoare. Prima la ochi nu o mai țin minte, pentru că era foarte mică, dar celelalte două sunt recente. M-am trezit pe masa de operatie și parcă nu aveam destul aer, știu că tot întorceam capul în stânga și în dreapta și cineva m-a întrebat dacă sunt bine și mă doare ceva. Apoi nu mai știu ce s-a intamplat, până ce am ajuns in pat. E normal sa te trezești treptat, gândește-te că e că și când ai fi luat droguri big grin e normal sa uiți părți, sa ai amintiri ciudate, sa nu ști ce se întâmplă. Te sfătuiesc să nu te gândești așa mult legat de anestezie dacă operația a reușit și a fost totul ok. Nu te aștepta că anestezia sa fie ceva stas pentru toată lumea, se administrează diferite substanțe și diferite doze in funcție de operatie, de celelalte boli, de medicamentele pe care le-ai mai luat, de greutate etc. Nu te stresa pentru ce ți se spune și nu-ți fa scenarii. Nu poți să știi la ce anume s-a referit rezidentul, ținând cont că e medic nici nu ști a câtă operatie a fost la care a asistat. Daca pe viitor crezi că ai probleme, mergi la un alergolog, spune-i că va urma să faci o operație cu anestezie generală și roaga-l să-ți facă un test să vadă dacă ai ceva probleme. Daca totul e ok, nu te stresa degeaba. happy Multa sănătate și însănătoșire grabnică!

| Dandinelle a răspuns:

Daca nu-ti punea medicul rezident nimic ti-ai fi dat seama?
Am avut pana acum 4 operatii unde a fost nevoie de anestezie generala, nimeni nu mi-a spus nimic legat de trezit, dupa ultima operatie m-am trezit la terapie intesiva direct unde tot asa am reactionat ca tine, un murmur, am spus ca-mi e sete si am adormit la loc, pana m-am trezit in salonul meu dupa cateva ore. Anestezistii stiu sa-si faca treaba si ti-au dat cocktailul de medicamente corespunzator tie. Eu mai degraba nu m-as increde prea mult in acel medic rezident. Cu urmatoarea ocazie iti poti intreba medicul care te-a operat sau medicul de familie.

| oz_1736 a răspuns:

M-am trezit si dupa 2 ore si dupa 4 ore. Am avut una in care cred ca m-am trezit dupa o zi, sau 2. Asa de tare m-au sedat, de fapt am aflat din alte surse ca am fost operat, ca eu nu stiam. Sunt oameni asupra carora anestezia aproape nu are efect si simt tot