| alexandrastietotul a întrebat:

Buna ziua
Ma ajutati va rog?
Mi-am facut analizele la policlinica Regina Maria, si mi-a zis sa fac urocultura si coproparazitar, dar nu am inteles ce trebuie sa fac sa merg la medic cu ele sau sa merg la recoltare si la medic sa merg doar cu analizele?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

La medic cu analizele iar urocultura si coprocultura le aduci la un laborator de analize, dar mergi intai sa iei trimitere daca esti asigurat.

| eliancodrut a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Mihai, nu te supara ca te contrazic putin: analizele se FAC la un laborator de analize. Poate nu am inteles eu prea bine ce ai vrut sa scrii. Daca nu ai trimitere de la un medic specialist de la acea clinica, pentru analize poti sa iei trimitere de la medicul de familie (dar nu pentru orice analiza poate medicul de familie sa-ti dea trimitere). Poti sa faci analizele si fara trimitere, dar atunci platesti. Poti sa duci urina si fecale in recipienti de sticla foarte curati (separat) sau poti sa le recoltezi acolo, la WC. Mai este o metoda: duci numai fecale, iar urina o recoltezi acolo (eu asa am facut). Cu rezultatele acestor analize mergi la medicul care ti-a spus sa le faci sau la medicul de familie. E putin mai complicat ce ti-am scris acum, de aceea in postarea anterioara ti-am spus ca mai intai sa mergi la medicul de familie, care iti va spune ce sa faci.

| eliancodrut a răspuns:

Mergi la medicul de familie si el iti va spune ce trebuie sa faci. Normal trebuia sa-ti dea de acolo trimitere si apoi sa mergi inapoi cu rezultatele. Daca mergi la un laborator de analize fara trimitere de la un medic, trebuie sa platesi analizele.