| LiviuNmt1993 a întrebat:

Buna ziua, ma dor niste masele de la curent ori ca is cariate unele si acum n-am bani sa ajung la doctor. Deocamdata am mai luat brufen 400 pentru durere, are ceva daca iau brufen? Imi trece durerea cateva ora dupa iar ma ia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca le doare si pe ele cand observa cum scrii. De unde stii ca te dor de la curent? Sunt cariate, Liviule. Trateaza-le.

| Simpatic a răspuns:

Nu are nimic, eu insa recomand nurofen 'tinta lui este durerea', este mai bun decat brufenul chiar daca ambele au la baza substanta denumita ibuprofen.
Nu recomand sa iei mai mult de 2-3 pastile/zi si nici sa nu depasesti cateva zile (3-5) pentru ca anti-inflmatoarele fac rau pe la stomac, ficat etc
De asemeni cu aceste pastile dai doar cu vopsea peste rugina, cauza ramane, asa ca cel mai bine e sa strangi bani si sa mergi la stomatolog.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi sa faci o radiografie panoramica la dinti, cu aceasta radiografie te prezinti la medic sa vada ce ai si sa decidă trebuiesc scoase sau tratate, daca ai infectie te va pune pe antibiotic, numai lua tu aiurea brufen, la infectie medicul i ti va da augmentin 7 zile pe care le i ei la 6 sau 12 ore o sa i ti dea medicul stomatolog retetă. Si numai după ce i ti trece infectia va incepe stomatologul sa lucreze la dinti, poate trebuiesc plombate sau scosi nervii. Ce varsta ai?

| Andresso a răspuns:

Bea mai mult lapte si se regenereaza dintele

| Hdhdqqef a răspuns:

Salut, daca nu iti permiti un dentist privat, du-te la spitalele judetene care au cabinet. Stintific s-a demonstrat ca poti sta pe usa trenului Satu Mare-Mangalia cu gura deschisa si nu se intampla nimic daca nu ai afectiuni. Treaba cu curentul pica, ai o carie