Întrebare recomandată | Andreiyy a întrebat:

ma numesc Marius si am 33 de ani. Am avut un accident si am fost ranit la mana, degetele de la mana sunt afectate din cauza accidentului. Un deget este amputat si am ajuns intr-o depresie si nu mai stiu ce sa fac. Cu toate astea, am o intrebate la care va rog frumos sa ma ajutati cu informatii. : Daca degetul a fost amputat se poate inlocui? Adica exista ceva donatori de la care as putea avea un deget? Povestea mea este reala, va multumesc pentru timpul acordat! Multa Sanatate! (scuzati categoria)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Donator de deget? Hai să fim serioși, mai spui că ai și 33 de ani!
Depresia se poate trata la psiholog sau la psihiatru.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Se poate pune un deget bionic, dar costa mii de euro si operatia se face in strainatate, depinde unde ti-ar face trimitere medicul de la spital. La cate minuni fac astia cu membre controlate de creier sa miste pe cei invalizi sa poata faca un pas, 2, 4 etc. mergand, se pun maini robotice si nu ar fi imposibil de facut un implant la deget.

| Prezidentul a răspuns:

Incearca sa iti faci o proteza, mulaj, de culoarea pielii si totul este ok.

| Inferno a răspuns:

Ai nevoie de consiliere psihologica pentru a depasi aceste momente grele,cat despre poblema degetului,din cate am inteles, daca sectionarea a avut loc undeva de la falanga mediala in sus, sau falanga distala, am inteles, teoretic, s-ar putea incerca regenerarea degetului prin utilizarea celulelor stem.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-am auzit de transplant de deget pana acum dar cu siguranta exista proteze. In ce masura sunt utile si daca te pot ajuta cu ceva iti poate spune numai medicul ortoped. Legat de depresie, inteleg ca iti este greu, nu am trecut niciodata prin asa ceva ca sa stiu exact ce simti dar iti pot recomanda un psihiatru bun pentru psihoterapie si eventual un tratament (daca va fi nevoie). Doar moartea este permanenta in rest putem depasi toate problemele cu vointa.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna Marius. In problema ta destul de serioasa, mai intai se pune problema ca tu ar trebui mai intai sa iei legatura cu un psiholog, care te-ar ajuta s atreci peste asta foarte bine. Nu esti nici singurul si nici primul cu un deget lipsa. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea. Iar in adaugarea unu deget fals, asta ar trebui sa consulti un medic specialist, cu siguranta. Esti tanar, viata merge inainte, sufletul si inima ta conteaza cel mai mult. Viata este foarte dura si ne rezerva mult mai multe. Iti doresc numai sanatate!

| Rustin a răspuns:

Exista proteze pentru deget. Googaleste putin si ai sa vezi. Sanatate

| Byucc a răspuns:

Trebuie sa intrebi un medic. Niste adolescenti (cum sunt majoritatea pe site-ul asta) nu te pot ajuta cum te poate ajuta o persoana care se ocupa cu asa ceva. happy

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Daca vrei sa iti ridice cineva moralul... Da-ti doua palme cu mana buna si o sa iti dai seama ca nu esti mort. Altii sunt intregi si au probleme mai mari ca tine. SIGUR. Am avut o prietena care si-a pierdut un picior in copilarie, crede-ma, era FERICITA. O durea in dos de ce spune lumea. Toata nefericirea e in capul tau, nu exista om pe pamant care "sa te faca nefericit". Ideile tale gresite sunt vinovate. Oamenii spun: uite-l si pe ala "-nu are un deget", dar spun si "-uite-l si pe ala ce gras e" sau "ce slab e", sau "ce nespalat e", sau "ce prietena grasa are". Esti unul dintre noi. Asta e.

Răspuns utilizator avertizat