| DanielaDoina a întrebat:

Bună ziua,
Mama e pensionara (are 74 ani) si face dializa de o săptămână.
Mai are dreptul la vreun ajutor social sau o mărire a pensiei?
Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mihai0101 a răspuns:

Daca este la pensie de boala sau batranete nu poate primi si ajutor social din cate stiu.Din cauza boli de care sufera cea de rinichi puteti obtine indemnizatie de handicap

| DanielaDoina explică (pentru Mihai0101):

Adică dacă este la pensie de bătrânețe, poate obține o indemnizație de handicap? Are insuficienta renala în faza finala... ceva genu'...
Mulțumesc pentru răspuns

| Mihai0101 a răspuns (pentru DanielaDoina):

Din cate stiu eu da trebuie sa intrebati la centrul unde este comisia de handicap

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Pe cazul boli se poate obtine o indemnizatie