| bernylory a întrebat:

Nu am mai intrat de ceva vreme, dar acum am revenit cu o mica problema si as vrea sa va cer parerea, deoarece din lipsa timpului nu am reusit sa ajung la dr si nici nu cred ca voi ajunge prea curand[asta depinde si de de sfatul vostru]. Si acum sa va spun despre ce este vorba; cand eram prin clasa a 2 a mi-a aparut o alunita pe spate, dar nu era perfect rotunda, era putin alungita si de culoare maro deschis, nu este f mare, este cam cat este ' unghia de la degetul mic, de fapt jumatate nu toata unghia"imi pare rau daca nu m-am exprimat corect, dar nu stiu cum sa o descriu ca sa intelegeti mai bine pentru ca nu am masurat-o, asa si...la ceva timp dupa ce mi-a aparut din greaseala am zgariat-o, iar acolo in locul unde a fost zgariata s-a facut de o culoare maro inchis, se cunoaste ca a patit ceva, dar nu s-a intamplat nimic, nu s-a marit, nu ma doare, nu si-a foarma, este la locul ei, dar am aflat ca unele sunt periculoase. ce parerea aveti? credeti ca daca ar fi cancerigena ar arata mai urat sau pot sa am ceva si sa nu-mi dau seama ca poate fi aparent normala si apoi sa ma trezesc ca fac ceva? ce sfat imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa-ti dai tu seama daca are potential de malignizare sau nu, numai dermatologul. Daca ai rupt-o o singura data, nu i-ai marist riscul, dar daca o rupi repetat, ar trebui sa te vada un dermatolog.

6 răspunsuri:
| Xlove64 a răspuns:

Cam complicat. thinking
Mai bine du-te la doctor ca sa fi sigura...

| DrDeath a răspuns:

DOCTOR URGENT!
Cine stie ce ti s-ar putea intampla, ca sa nu fie mai grav du-te la doctor.Eu cand vad ceva neobisnuit ma duc la doctorul de familie, nu costa nimic si sunt informat.
Funda!?

| daniella9805 a răspuns:

Cel mai bun sfat al meu e sa mergi la un medic.

| dulcykaLy a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa te duci la medic. Fa-ti timp si du-te!
intr-adevar pot fi periculoase, dar trebuie sa te vada un doctor specialist, aici degeaba ceri sfaturi. parerea mea!

| VladM15 a răspuns:

Si eu am avut o alunita exact cum ai spus si m-am dus la medic a spus ca e ca periculoasa asa ca am hotarat sa o scot nu te doare chiar de loc iti face o anestezie si nu simti nimi du-te si scoate-o!

| RappKid a răspuns:

Am auzit ca unele pot forma cica cancer de piele dar nu cred[doar daca le ciupesti su le smulgi] altfel si eu am dar nu am patit nimicwinking asa ca nu te mai gandi daca vrei du=te la un medic... succestongue