| anonim_4396 a întrebat:

Nu m-am nascut cu vreun efect de vedere, dar de vreo 2 sapt parca am impresia ca nu mai focalizez bine.Ar fi posibil sa trebuiasca sa port ochelari, tinand cont ca sunt cu informatica si petrec mult timp in fata calculatorului sau a telefonului? Sau ca sa fiu mai exact, este posibil sa-mi trebuiasca ochelari desi nu m-am nascut cu un defect de vedere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Da, evident. Nici eu nu m-am nascut cu un defect de vedere, si port ochelari, tot din acelasi motiv, si anume pentru ca stau foarte mult in fata calculatorului.
Chiar daca de multe ori noi, care stam asa mult in fata lui, ignoram persoanele care spun "O sa-ti strici vederea", au dreptate, calculatorul iti strica vederea (evident, asta nu ne face sa stam mai putin la el).
Du-te si fa un control, e posibil sa ai nevoie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia nu e un defect de vedere din nastere, il dobandesti pe parcurs. mergi la un control si ai sa vezi daca ai sau nu nevoie de ochelari

| kiri11 a răspuns:

Trebuie sa te consulti cu un medic pentru mai multe detalii. Cu siguranta vei avea parte si de un control.