| rebeca a întrebat:

Nu stiu care sunt regulile acum. Bunica mea a facut accident vascular pe ambele parti. Este paralizata complet si nici nu mai poate vorbi. Acum, dupa 21 de zile de spitalizare vor sa o externeze sustinand ca, casa de asigurari nu deconteaza pentru mai mult la nici un pacient. Mentionez ca nu si-a revenit deloc, starea ei e aceeasi ca la internare. Asa sunt regulile? Dupa 21 de zile externare obligatorie? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru un AVC, la o pacineta care nu este in coma, internarea maxima este 21 de zile. Oricum, din pacate, starea ei nu are cum sa se imbunatateasca. Lipsa vorbirii si paralizia sunt sechele si sunt definitive. Practic, astea sunt urmarile accidentului vascular si ar putea sa ramana in aceasta stare ani de zile, fara nici o imbunatatire. Leziunile s-au fixat, nu evolueaza in acest moment, deci nu exista absolut nici un motiv sa mai ramana in spital. Mersul acasa, intr-un mediu familiar, ingrijita de familie ar putea sa-i imbunatateasca confortul psihic si asta este esential pentru ea acum. Puteti discuta cu neurologul ca peste cateva saptamani sa-i faca o programare pentru internare intr-un serviciu de recuperare, unde ar putea invata sa comunice cat de cat si, eventual, sa inghita mai bine, etc.
Stiu ca este greu sa o vezi asa si este si foarte greu sa o internezi. dar in Spital nici nu mai au voie sa o tina (vor plati din buzunar internarea) si nici nu ar mai avea cu ec sa o ajute. Acum este raspunderea voastra si de voi depinde sa-i oferiti confort. Statul in spital fara motiv nu-i va face nici un bine si ar fi un fel de abandonare. Bucura-te ca nu sunteti intr-o situatie disperata, ca nu este in coma, ca atunci ati avea mari dificultati sa gasiti o metoda sa ramana in spital.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Probabil considera ca nu au ce sa faca mai mult pentru ea.