| angy a întrebat:

numele meu este angy in urma cu un an am inceput sa am dureri de spate nu le-am luat in seama pana acum doua saptamani cand durerea s-a lasat pe piciorul stang si nu prea mai puteam sa merg de durere. am fost si am facut un rmn iar rezultatul a fost: Discul L5 are semnal hipointens T2, inaltime redusa si prezinta un fragment voluminos deplasat posteromedian, in planul discurilor, tangent la radacinile din recesurile laterale. Am urmat un tratament insa durerile nu au disparut doar s-au diminuat, insa mai simt furnicaturi pe picior. am consultat un specialist si mi-a zis ca trebuie sa ma operez... puteti sa imi spuneti dk ar mai exista si o alta solutie...va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu raspunde la tratament si se insote4ste si de parestezii (furnicaturi, amorteli) hernia ta de disc cel mai probabil trebuie operata. Daca si neurochirurgul ti-a spus, eu cred ca trebuie sa asculti. Daca amani mult operatia, muschiul se va atrofia fara sa-ti dai seama si nu va mai reveni niciodata la normal. In plus, la discul L5 ai risc de incotinenta urinara care daca apare e doar partial reversibila dupa operatie.

2 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Sotia mea a avut exact aceeasi problema. Nu a vrut sa meaarga la "cutit" si a facut tratamente la Herculane si Felix (nu stiu daca acum se mai fac) la spitalul de recuperare, i-au facut infiltratii cu hidrocortizon parca si a facut elongatii, si exercitii medicale de recuperare specifice pentru aceasta problema. In acest fel, s-a restabilit. Ti-am spus o poveste insa, nu vreau sa o iei ca pe un tratament, evident nedicul este in masura sa spuna cit de grava e situatia ta si care este cel mai indicat tratament pe care trebuie sa-l faci. Iti doresc sanatate. Stiu ce inseamna asta caci o duceam pe sotie in brate de multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este in cluj o clinica de ortopedie si chirurgie minimal invaziva - ORTOMED
un medic roman care a lucrat 35 de ani in germania in acest domeniu a deschis-o si opereaza cu succes hernii de disc. daca te intereseaza: 0264592230 dr. Craciun Ghe.