| Sara2 a întrebat:

Ajutor, am dat din greseala cu piciorul f tare de mobila si mi-am rupt degetul aratator de la piciorul drept, simt osul deplasat, am facut comparatie degetul drept cu stang si nu sunt la fel, ce sa fac? nu ma doare tare dar s-a inrosit si simt osul deplasat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca imi spui si mie care este degetul aratator de la picior ai o prajitura de la mine.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Am păţit şi eu ceva asemănător luna trecută.
Am luat uşa înainte şi am avut o fisură la degetul mic.
Trebuie să pui multe comprese cu apă rece şi gheaţă.
Mergi la spital pentru o radiografie. Dacă este rupt va trebui să-ţi pună ghips.
Pa-pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Eu zic sa mai ai rabdare 2-3 zile sa vezi cum te mai simti iar daca nu, du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la urgenţe.

| lullaby23 a răspuns:

Du-te la spital.

| EmyEmyy a răspuns:

Timpul vindeca orice rana... dar nu strica sa pui si niste gheata laughing Spune-le si parintilor tai, nu te teme sa le spui ca te vor ajuta. Bafta!

| Be3bitza a răspuns:

Du-te la urgenta :O eu am patit la degetul inelar de la picior de mi l.am dat psete cap... dar la urgenta mi-a facut decat filmu a tras de el sa mi.l indrepte si mi-a pus un fel de atela crema... attbig grin

| bella19 a răspuns:

Sau in cazul in care ti s-a deplasat osul nu mai poti face mare lucru daca nu ai mers imediat la doctor.Penstru ca daca e deplasat daca nu ti-l pune inapoi ti se vindeca asa.Crede-ma.Am patit.