| georgenbn a întrebat:

Buna ziua oameni buni, am baut sambata dimineata alcool pana la 12 ziua duminica, am ajuns acasa si apoi m-a luat diareea, a 2 zi am avut greata, lipsa poftei de mancare, in jur de 15 scaune apoase, febra si dureri de burta in partea dreapta si stanga. Astazi dupa 4 zile mi-a revenit de vreo 2 zile pofta de mancare, nu prea ma mai doare nici stomacul, febra nu mai am, dar inca mai am diaree doar ca am maxim 3 scaune pe zi si nu apoase, dar tot bucatele mici gen. Oare o fi o forma de revenire? Am fost la medic am primit fortifikat 6 pastile cate 1 pe zi, sa fie oare revenirea in cateva zile? Dieta pentru diaree nu am tinut sincer dar vreau sa stiu daca e o forma de revenire, precizez ca am abia varsta de 18 ani si e prima data cand mi se intampla. Multumesc frumos, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Iti vei reveni, dar asta s-ar fi intamplat mult mai repede daca ai fi mancat si ceva care sa combata diareea in toate aceste zile.Iar data viitoare poti incerca sa bei mai putin, si mai ales niciodata pe stomacul gol fiindca te loveste si mai tare.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ti-ai dat si ficatul peste cap daca ti-a dat Fortifikat.
Nu spui ce ai baut cu alcool.
Berea in exces cauzeaza diaree.
Un pahar de tărie nu duce la asa ceva.
Dar cred ca ai cam sarit si calul cu bautura.

| Violleta2022 a răspuns:

Ficatul tau este prapadit rau, daca si medicul ti-a prescris fortifikat.
Vezi sa nu faci ciroza sau cancer hepatic cu atata alcool baut la varsta asta de adolescent.

| AdioTPU a răspuns:

Încearcă ceai de menta, e benefic pentru stomac și mâncare solida pentru a ameliora diareea.

| dolceromania a răspuns:

Da ati revii, efectele alcoolului dureaza ceva timp, probabil tiai stricat stomacul, pune 2 lingurite de nes in putina apa fara zahar si beao deodată, nu vei dormi dar ati va trece stomacul!