| G1G2 a întrebat:

Buna ziua,pentru cei care au intestin iritabil care predomina diareea, ce luati? Si cum este regimul vostru happy dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetNothings a răspuns:

E ceva ciudat in ceea ce spui. Sindromul de intestin iritabil este un diagnostic pus dupa eliminarea tuturor variantelor de diagnostic posibil. Practic e ceva de genul "Nu ne putem da seama ce ai, am eliminat toate posibilitatile, asa ca iti punem diagnostic de SII". Nu este ceva ce iese la analize de laborator.
Din pacate, atat timp cat simptomele persista, trebuie sa iei probiotic. Incearca altul. Eu am luat jarro-dophilus (varianta in capsule care se pastreaza la frigider) si a fost eficient.
Daca este SII declansat pe fond nervos, iti recomand sa apelezi la un psiholog.
Nu iti pot recomanda nimic naturist... poate te vor ajuta altii in privinta asta. Eventual intereseaza-te daca este in orasul tau un centru de medicina naturista sau cabinet de medicina alternativa. E bine totusi sa apelezi la un specialist, chiar daca sunt doar tratamente naturiste.

6 răspunsuri:
| G1G2 explică:

Multumesc pentru raspunsuri si rasete, sa va dea domnul ceea ce oferiti!

| SweetNothings a răspuns:

Ai fost diagnosticat cu SII de catre un medic gastroenterolog?
Daca efectele SII nu se manifesta in urma declansatorilor psihici (daca e pe fond psihic, schimbarile alimentare nu vor ajuta foarte mult), poti incerca dieta FODMAP.
Daca nu ai fost inca la gastroenterolog, iti regomand sa mergi. Este posibil sa ai si alte afectiuni ascunse.

| G1G2 explică (pentru SweetNothings):

Da,am fost la gastroeterolog, sufar de problema asta de 2 ani. Tratamentul nu ma mai ajuta

| SweetNothings a răspuns (pentru G1G2):

Studiaza putin dieta FODMAP si incearc-o. Nu ai nimic de pierdut.
Pe langa asta, este foarte important sa iei zilnic un probiotic bun.

| G1G2 explică (pentru SweetNothings):

Iau enterolactis plus ca probiotic, dar as prefera sa nu il iau non-stop, asa ca am zis sa pun intrebarea asta ca poate stie cineva ceva mai naturist sau ce alte feluri de mancare as putea manca, am 40 de kile la 1 70 ..incerc sa diversific, incerc diferite ceaiuri

| G1G2 explică (pentru SweetNothings):

E cam degeaba, ca am urmat-o. Nu ma ajuta mai nimoc, mi-am refacut si analizele si tot nimic, am zis ca poate laboratul, am fost la alti gastroeterologi si nimic

| SweetNothings a răspuns (pentru G1G2):

E ceva ciudat in ceea ce spui. Sindromul de intestin iritabil este un diagnostic pus dupa eliminarea tuturor variantelor de diagnostic posibil. Practic e ceva de genul "Nu ne putem da seama ce ai, am eliminat toate posibilitatile, asa ca iti punem diagnostic de SII". Nu este ceva ce iese la analize de laborator.
Din pacate, atat timp cat simptomele persista, trebuie sa iei probiotic. Incearca altul. Eu am luat jarro-dophilus (varianta in capsule care se pastreaza la frigider) si a fost eficient.
Daca este SII declansat pe fond nervos, iti recomand sa apelezi la un psiholog.
Nu iti pot recomanda nimic naturist... poate te vor ajuta altii in privinta asta. Eventual intereseaza-te daca este in orasul tau un centru de medicina naturista sau cabinet de medicina alternativa. E bine totusi sa apelezi la un specialist, chiar daca sunt doar tratamente naturiste.