| AnneM123 a întrebat:

Cred ca am sindrom de intestin iritabil, orice as manca, ma umflu, am dureri. Urmeaza sa plec la munte si va dati seama ca nu pot manca salata acolo... fara a tine regimul ce pot lua sa-mi calmeze durerile? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Conturile multiple sunt interzise pe site.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ia de la farmacie Redigest.
Inainte de a pleca, treci pe la medicul de familie să discuti puțin cu el.Sunt sigură ca iti va da niste sfaturi utile.
Vezi că balonările pot fi si de la constipație, bilă (leneșă, parcă, dar si de la colecist/pietre) și durerile la fel, emană de nu știi de unde (boala de bază se diagnostichează doar in urma investigatiilor medicale, in caz contrar te tratezi doar după presupunrei-desi, cateodata le mai nimeresti si pe-astea )
Valabil si pentru bilă.și pentru abdomen/ stomac... ține regim, fără grăsimi, prăjeli, chipsuri, cafea, bauturi acidulate. Cred că și micii la grătar pot da dureri, dacă nu mă înșel.
Dacă mă aflam in situatia ta, eu luam in trusa medicală (personală), Mezym, Colebil, NoSpa, Nurofen, Furazolidon sau Lopegen (cele doua din urma sunt impotriva scaunelor diareice)

| Iote a răspuns:

Trebuie sa mananci prajeli?!
Ba nu trebuie. Trebuie sa tii regimul tau.
Debridatul nu ajuta la ce simptome descrii tu. De ce nu ai mers la medic pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu ce mananci?

| AnneM123 explică (pentru anonim_4396):

Foarte nesanatos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnneM123):

Pai si atunci? Cine stie ce ai poate sa fie ceva chiar medical, gen boala. Mama mea sughita si zicea ca o doare eu nu credeam ca e mare lucru dar ii era ficatul gras si apasa pe fiere

| Dintrebare a răspuns:

Pe termen lung singura solutie este sa tii regim si sa mergi la medic sa primesti un tratement. Dar punctual pentru situatia in care mergi in vacanta si nu ai posibilitatea sa tii regim, eu zic ca cel mai bine mergi la farmacie si spui care e problema. Un farmacist sigur o sa vina cu o idee mai buna decat ideile pe care ti le putem da noi aici.

| Serket a răspuns:

Debridat, mi-a fost recomandat si de doctor, i l-a recomandat si bunicii, totusi ar fi bine sa iti faci si o programare la gastroenterologie, incearca sa elimini din alimentatie prajeli, bauturi acidulate, alimentele picante, acide, consuma ceaiuri, bea apa, e important sa ai grija ce mananci, altfel nu o sa iti dispara durerile.

| AnneM123 explică (pentru Serket):

Eu voi tine regimul. zilele astea cat sunt la munte si trebuie sa mananc prajeli, pot lua medicamentul asta? Ma ajuta sa nu am durerile alea cumplite?sad

| floresdemayo a răspuns (pentru AnneM123):

Nu, fara prajeli. Risti sa faci acolo niste crize de chemi singur(ă) ambulanța.

| Serket a răspuns (pentru Serket):

Eu zic ca da, te ajuta, pe mine ma ajuta Debridat(zicea medicul ca e bine sa ai debridat in casa, e sfant hehe ), intreaba si farmacistul, poate are o alta parere sau alta idee ce sa iei sau poate iei si alte medicamente si sa nu cumva sa interactioneze si sa-ti faca rau.