| DarkBlue17 a întrebat:

Poti fuma dupa ce ai luat postinor, pilula de a doua zi? Daca nu, dupa cat timp as putea? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este interzis, dar este nerecomandat, deoarece creste suplimentar riscul de tromboza. In general, o fumatoare nu ar trebui sa ia pilula de a doua zi, iar oportunitatea administrarii trebuie foarte atent cantarita chiar in cazuri de maxima urgenta. Dupa administrare este de preferat o pauza de fumat de minim 3 saptamani, desi optim ar fi ca pacienta sa renunta la fumat pentru minim 6 luni.

| DarkBlue17 explică (pentru Brigaela):

Multumesc! Si daca am fumat deja, la 3 ore dupa ce am luat pastila? Nu isi mai face efectul?

| Brigaela a răspuns (pentru DarkBlue17):

Nu are legatura cu efectul contraceptiv, acesta va fi cel indicat de ginecologul care ti-a prescris-o (maxim 75%, daca ai ajuns in timp util la ginecolog). Este vorba ca iti creste riscul de a face tromboze.

| DarkBlue17 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! Si riscul acesta are legatura si cu varsta? Am 18 ani.

| DarkBlue17 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult! Dar riscul de a face tromboza are legatura cu varsta? Am 18 ani.

| Brigaela a răspuns (pentru DarkBlue17):

Are legatura cu varsta, adica femeile de peste 35 de ani nu au voie sa ia pilula de a doua zi, iar cele sub 19 ani au risc mare de complicatii. In plus, cei mai importanti factori sunt fumatul (fumatoarele au risc de aproape 100 de ori mai mare), istoricul familial si deshidratarea.

8 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ţi se afumă uterul şi se carbonizează pastila.

| Violleta2022 a răspuns:

ESte foarte riscant si nu este recomandat!

| DarkBlue17 explică (pentru Violleta2022):

Dar isi mai face efectul?