| MihaiPaleologu a întrebat:

prietena mea a luat logest 21 de zile pentru niste dereglari hormonale, iar dupa terminarea tratamentului, au inceput mici scurgeri de sange. Ideea e ca ar dori sa ia niste anticonceptionale pentru a nu mai avea ciclu menstrual si pentru a evita complet riscul unei sarcini? Ce ii puteti recomanda? Sa ia logest in continuare? Este bun acest medicament pe termen lung pentru ceea ce doreste ea?(am mentionat mai sus) sa nu mai aiba ciclu menstrual si sa evite complet riscul unei sarcini. Marti avem programare la ginecolog, dar daca puteti sa ne puneti in tema sa stim mai bine despre ce e vorba. Eventul niste nume de medicamente si efectul pe care il au. Multumesc. Rog pe oricine care nu se poate abtine de la comentarii rautacioase sa se abtina, intrucat as dori raspunsuri fix pentru ce am cerut. Multumesc mult anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OctavianSps a răspuns:

Avand in vedere situatia de sanatate in care se afla, chiar nu mai e cazul sa aveti contact sexual macar cateva zile. Lasa-i o perioada si dupa ce se simte mai bine si termina tratamentul actual, e ok. Poate ai noroc si iti raspunde cineva cu pregatire medicala sau un farmacist, el iti va spune mai multe.