| Jigokunokishi a întrebat:

Problema mea e urmatoarea, de cand eram mic tot aveam dureri de pizioare. Daca mergeam la cumparaturi si intram in multe magazine in cateva ore aveam dureri de picioare.Alte dati nu trebuia sa merg prea mult intr-o zi ca sa ma doara picioarele. De la ce o fi? Ma dureau in special in zona genunchilor. O fi reumatism? Mentionez ca am 17 ani si chiar si la varsta asta ma dor uneori picioarele chiar daca nu fac sport? O fi din cauza ca nu fac destul sport zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din simptomele prezentate e putin probabil sa fie reumatism. Mai degraba lipsa de exercitiu si, poate, niste sechele de rahitism. Incearca macar 6 luni sa faci in fiecare zi macar cate o ora de efort fizic intens. De asemenea, incearca sa stai cat mai mult la soare si sa nu fii sedentar.

| 07GHOST a răspuns:

Eu am si am avut aceeasi problema. Fiind o persoana cam lenesa, atunci când mergeam, chiar si jumatate de ora, ma dureau atat de tare picioarele, chiar si acum, ca nu mai puteam merge deloc si trebuia neaparat sa iau o pauza si sa stau jos. Toti cunoscutii mi-au spus ca e din cauza ca nu fac sport deloc (in acel timp faceam doar drumul pana la scoala dus-intors). Dupa ce am inceput sa ma obisnuiesc cu miscarea nu a mai fost asa rau. Dar cine stie, nu sunt vreo specialistahappy
P.S. Sper sa te faci bine :3