| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca acesta nu este un site pentru asa ceva, dar nu mai stiu ce sa mai fac! Am fost la ortoped pentru ca ma dureau picioarele (nu foarte rau, mai mult le simteam asa obosite). Eu mergeam destul pe jos. Eu am genuvalgum-genunchi in x si merg stramb. M-a pus sa fac niste analize( ASLO, Proteina C reactiva, fibrinogen si VSH) care au iesit bune. Am facut si o radiografie. Dupa ce s-a uitat la radiografie a spus ca am la 18 ani genunchi de 50 de ani si ca am gonartroza, artroza, sau nu mai stiu cum pentru ca deja mi se taiase firul. Am cautat despre boala asta si am vazut ca se ajunge la invaliditate si ca se face cam pe la 50 de ani. Nu imi vine sa cred ca am atatea probleme si de ce sunt asa chinuita. Ma intreb mereu "de ce eu? "Nu mai stiu ce sa mai fac, eu am si probleme cu coloana destul de mari, port corset, am scolioza, cifoza si hiperlordoza. Nu imi vine sa cred ca am o boala care nu se vindeca la varsta asta, dupa ce ca aveam problemele cu coloana! De cand mi-a spus chestia asta doctorul pe mine ma dor picioarele- genunchii( si coapsa) si mai rau, le simt obosite, ma simt fara vlaga, nici nu mai pot sta in picioare. Se poate sa fie si din cauza ca sunt foarte ingrijorata, am plans de luni de cand am aflat. Marea problema e ca eu am bacul acum si nu ma mai pot concentra absolut deloc pe invatat si asa sunt cu matematica la pamant si mai am niste lipsuri de la scoala. Mi-a spus ca trebuie sa fac inot, normal ca o sa-mi trebuiasca si bani si nu am de unde. Eu daca nu iau bacul nu o sa mai fiu asigurata, de angajat nu pot pentru ca am problemele astea. Nu stiu ce sa ma mai fac! Va rog dati-mi un sfat sau daca mai are cineva la varsta asta artroza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| PrisonBreak112 a răspuns:

Draga mea si eu am probleme cu coloana.Nu e nimic, o sa teeaca crede-ma.Linisteste-te bea un ceai cald si pune mana si invata pentru bac.Mama o sa se opereze la Tg.Mures dar ea cu soldul. Cele 3 boli pe care le ai necesita interventie chirurgicala de urgenta.Mai ales scolioza si hiperlordoza. Draga mea eu fac consultatii si la domiciliu iar daca imi lasi un e-mail cu adresa, nr de telefon la e-mailul care o sa ti-l dau se poate sa iti dau niste sfaturi despre ce ar trebui sa faci.Dar Hiperlordoza si mai ales scolioza duc la paralizie si in cel mai rau caz la deces.Nu trebuie sa te sperii

email:Alexandruciociu45@gmail.com

| Conii25 a răspuns (pentru PrisonBreak112):

Nu imi e frica de scolioza si hiperlordoza sau cifoza. Ce am la coloana, au o groza de copii, eu am fost internata la recuperari de vreo 5 ori, port corset, am facut si kinetoterapie de 2 ori pe saptamana. Scolioza mi s-a mai redus din grad. O sa imi iau si un ham pentru cifoza. Problema mea sunt picioarele acum, pentru ca am auzit ca duc la invaliditate, si pentru ca am artroza de acum, asta ma sperie.

| PrisonBreak112 a răspuns (pentru Conii25):

Acum,eu pot sa iti fac o programare la domiciliu daca imi trimiti prin e-mail adresa cu nr de telefon.Eu te pot ajuta intr-un fel sau altul daca vad ce e pe radiografie iar artroza nu e ceva care sa te sperie. Daca imi trimiti adresa si nr de telefon chiar te pot ajuta la domiciliu.Nu sunt hot, violator, pervers etc. Vreau doar sa te ajut.Probabil dupa cateva sedinte si dupa ce termin cu ele o sa uit unde stai.Te pot ajuta! Dar pana iti fac o programare la domiciliu te rog invata pentru bac sa il iei

| Conii25 a răspuns (pentru PrisonBreak112):

Multumesc mult! Esti singurul care imi spune ca artroza nu e ceva de speriat. Multumesc si pentru propunere, dar stau la tara si nu avem o situatie prea buna financiara. Oricum multumesc, inca o data pebtru propunere. Nu am chiar ceva grav la coloana, adica mi s-a mai redus din curbura. Nu mai am grad nici de corset si nici de operatie. Si cifoza mi s-a mai redus. Inainte eram mult mai cocosata, acum abia se mai vede. A aparut problema cu picioarele si asta ma ingrijoreaza pentru ca nu vreau sa ajung in carucior nici macar la batranete.

| PrisonBreak112 a răspuns (pentru Conii25):

Bun iti spun eu cum sa rezolvi cu artroza.Cauti pe net exerciții pentru picioare iar seara inainte sa te pui la culcare iei de la magazin Voltaren, te dai cu crema pe picioare si iti pui o folie care o pui pe prajitura. Dupa 2-3 saptamani de tratament o sa iti treaca
Sa inveti pentru bac! E important

| alexpodeanu a răspuns:

Un sfat nu stiu sa iti dau, dar cred ca e foarte important sa iei bacul; elimini astfel prima problema; mai departe trebuie sa te interesezi daca ai posibilitatea astea sa faci inot si ce bani te costa pe luna un abonament la un bazin; nu stiu din ce oras esti, nici nu te intreb aici, dar am sa iti cer prietenia si poate imi trimiti un mesaj.Nu stiu nici ce situatie ai acasa, si ma refer la situatia materiala a parintilor tai, dar cumva ar trebui ca ei sa iti plateasca acele ore de inot.Eu as vrea sa te pot ajuta, dar ar fi prea mare coincidenta ca tu sa fii din Braila...
La angajare eu zic sa te gandesti dupa ce termini cu scoala; e imposibil sa nu gasesti o solutie...
Nu stiu, mai vorbim. Sper sa fii puternica si sa reusesti sa iei examanele...

| alexpodeanu a răspuns:

Da,am inteles; din pacate nu iti pot raspunde acolo pentru ca nu sunt senior si deci nu pot trimite mesaje.E normal sa nu ai chef de invatat si orice ti-as spune eu sau cei din jurul tau nu te-ar putea ajuta la nimic.De cele mai multe ori incurajarile altora fac mai mult rau decat bine...
Ok, astept sa pot sa iti trimit mesaje si iti mai scriu eu...
Vreau sa te ajut cu abonamentul ala la bazin, daca nu ai nimic impotriva, dar vorbim dupa ce termini si cu examenele astea...

| Conii25 a răspuns (pentru alexpodeanu):

Multumesc, dar abonamentul poate sa mi-l plateasca mami, acum ca e in Anglia. Imi e greu cu transportul la oras ca nu am microbuz direct si trebuie sa merg pe jos. Pe mine ma ingrijoreaza picioarele pentru ca nu vreau sa ajung in carucior nici macar la batranete. Eu aveam visele mele, voiam sa dau la facultatate, sa am o functie si mi-e frica ca o sa ma impiedice gonartroza sau ce probleme am la picioare. Mama mea face foarte multe eforturi pentru mine, ba chiar a zis ca o sa ma duca la Techirghiol, numai sa reuseasca sa faca ceva bani in strainatate. Datorita ei am facut recuperare pentru coloana si am fost internata in spital de vreo 5 ori, plus kinetoterapia pe care am facut-o acum dupa 18 ani si microbuzul ea mi le-a platit. Imi e frica de viitorul meu si cum o sa ma descurc eu cu artroza asta, ca de lucart cine ma angajeaza pe mine cu atatea probleme si de aceea vreau sa fac o facultate ca sa imi gasesc un loc de munca mai usor.