| Gise a întrebat:

Buna Ziua! Problema mea este urmatoarea : De vreo 2-3 luni am avut ceva dereglari menstruale. Intr-o luna aparea mai repede menstruatia intr-o luna mai tarziu. De exemplu luna trecuta (in decembrie ) mi-a intarziat ciclul menstrual mai mult de o saptamana ..prin data de 27 decembrie mi-au venit doar ceva pete maroni si doar in 31 decembrie mi-a venit menstruatia in sine insa ea dureaza mai mult ca de obicei. Normal dureaza maxim 5 zile dar acum au trecut 15 zile sad. Totusi eu in decembrie pe la inceputul luni am luat o pilula contraceptiva (pentru prima data ) Escapelle si ma gandesc ca poate si din aceasta cauza am aceste dereglari. Stiu ca trebuie sa merg la un medic insa doar saptamana viitoare am programare si mi-e foarte teama de raspunsul pe care o sa il primesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cauza pastilei ai acele dereglari

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu aveam dereglari din asta dar in cele din urma totul a revenit la normal.Cred ca situatia ta are legatura cu pilulele contraceptive, acestea trebuie luate numai la recomandarea medicului.
Nu-ti fie teama, nu are ce sa se intample rau.

| AnnaSophiaRobb a răspuns:

Asculta draga, eu am 15 ani, dar iti pot spune cite ceva, no ofense. coincidenta consta ca cu 2 sapt in urma am fost la genicolog, si iata ce mi-a spus:
-neregularitatile sunt normale la aceasta virsta (asta a fost si cauza plecarii mele la genicolog, avea retineri de 2 luni! iar menstruatii durau aproape 8 zile.)
-pilulele contraceptive pot avea efecte nocive, asta nu mi-a spus medicul, insa presupun din initiativa, pentru binele tau e sa nu le mai iai, sau poate da, insa doar cu prescriptia specialistului
-plus mai exista pilule speciale pentru a opri menstruatiile durabile sau in caz de ceva a le "amina" cum s-ar spune
asta e, fii atenta si pastreaza igiena, asta tot tine de regimul menstrula, bafta!

| passarisMB a răspuns:

Nu ai absolut nimic.stai linistita.totul pleaca de la pilulele contraceptive care iti deregleaza menstruatia.ca sfat iti zic sa incerci sa nu le mai iei, nu neaparat cu problema menstruatiei deoarece nu-ti vor face bine pe viitor. uite cateva dezavantaje:
- crampe abdominale si senzatie de balonare
- cresterea in greutate
- greata
- sangerarea intre menstruatii
- schimbarea cantitatii sangelui menstrual
- sensibilitate crescuta a sanilor.
Sper ca sfatul meu sa te ajute.Bafta pe mai departe.

| passarisMB a răspuns:

P.S.: Tine minte! Pilulele contraceptive nu te protejeaza de o boala cu transmitere sexuala. Doar prezervativul are aceasta proprietate. In cazul in care nu ai incredere deplina in partenerul tau, specialistii te sfatuiesc sa folosesti o metoda combinata care include si prezervativul. Iubeste-ti trupul, respecta-te si alege, impreuna cu medicul tau, tipul de pilula care ti se potriveste cel mai bine.