| TheGentleman a întrebat:

Bună ziua!

Se mai practică alăptarea copilului la/de către doică?

mulțumesc big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Imi pare o inconștiență să dai copilul la (sân la) o necunoscută. Mai ales acum când ai atâtea alternative sigure, controlate, igienice

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Laptele praf nu aduce aportul necesar de nutrienti la fel ca laptele matern, si cel mai important lucru, copilul are nevoie de laptele de la san pentru a-i oferi anticorpii necesari pentru imunitate.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

~aptele praf nu aduce aportul necesar de nutrienti la fel ca laptele matern~

foarte corect dar de la mama copilului nu așa cum am mai spus, de la o necunoscută

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă mama nu poate și găsește pe cineva care a născut tot recent, da.

| Dismally a răspuns:

Cred ca nu se mai practica asta din Evul Mediu.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e normal

| Floridori a răspuns:

Fiecare face cum il duce capul. Daca persoana tine neaparat si mai si gaseste o femeie dispusa sa alapteze copilul altcuiva, atunci nu poate interzice nimeni aceasta practica.

In schimb, nu numai ca nu este igienic, dar ar trebui ca doica sa aiba si analizele la zi din motive evidente.

In zilele noastre, mie chiar si alaptarea la san de catre mama naturala mi se pare o varianta de exclus, dar repet, fiecare face ce considera ca este mai bine pentru propriul copil si pentru propria familie.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Floridori):

Ți se pare prost. E cel mai sănătos și recomandat ca mama să alapteze. Dacă medical poate.

| Floridori a răspuns (pentru J0B0MAT):

As avea multiple motive care ar sustine ceea ce am spus, dar inteleg ideea ta, o respect si nu vad sensul argumentarii.Imi mentin opinia, insa.
Dar, dupa cum am spus, fiecare face ceea ce crede sa este mai benefic pentru copil si pentru familie.Deci nu vad necesitatea unei discutii pe marginea acestui subiect din moment ce am expus o parere proprie, subiectiva, iar oamenii au libertatea de a alege ceea ce vor.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Floridori):

Asta nu e părere subiectivă. E dovedit științific că e mai sănătos. Nu ai nimic să susțină altfel.
Doar că tu crezi că nu e bun. E ok să crezi ce vrei, nimic de contestat. Dar nu prezenta opiniile subiective drept adevăruri științifice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

De ce e de exclus pentru tine alaptarea la san?

| Floridori a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu am prezentat opinia mea subiectiva drept adevar stiintific si credeam ca a rezultat asta destul de clar din comentariile mele, dar sper ca aceasta precizare sa clarifice acest lucru.
O seara frumoasa iti doresc!

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus in conversatia cu celalat utilizator, nu doresc sa dezvolt foarte mult subiectul, deoarece este o tema sensibila pentru unii si in plus, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic.
Dar, pentru a-ti raspunde, totusi la intrebare, pentru mine aceasta practica este exclusa deoarece prezinta un singur avantaj si anume ca este gratis, pe langa nenumaratele dezavantaje (considerate de mine ca fiind dezavantaje, desigur).

Dar, ca idee, sustin ca orice femeie are dreptul sa faca orice cu propriul corp, deci cat timp decizia ii apartine in totalitate, fie ca alapteaza, fie ca nu, ar trebui respectata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Eu nu inteleg nimic de la tine.

| blackann a răspuns:

Woaw. wtf laughing))))))) Doamne...

| iulia0514 a răspuns:

Nu! Nu e igienic! Eu nu am putut alapta pentru ca Copilu era prea mic la început am muls și i-am dat din biberon dar după nu se satura și i-am dat lapte praf, niciodată nu a fost bolnav și acum are 2si 2 luni nici măcar febra nu a făcut niciodată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica?

| TheGentleman explică (pentru anonim_4396):

Doica = femeie care alăpta și care hrănea copilul în locul mamei, când aceasta din diverse motive nu putea.

| IarsiIar a răspuns:

Nu se mai practica.
Aici se vorbeste de igiena. In mileniul 3 cand toti se spala de 5 ori pe zi.
Totusi, acum doua-trei secole cand se facea asta, femeile erau mai sanatoase. Mancau sanatos/natural, nu fumau, iar cele care aveau copii nici nu beau alcool (exceptand "clasa" care si acum e la fel). Acum insa, toate femeile mananca orice prostie, fumeaza mai rau ca barbatii, multe se drogheaza, alcool destul. Pentru asta e riscant sa apelezi la o doica.