| Raducons a întrebat:

Bună ziua.
Se pot lua de la farmacie medicamente antidepresive sau trebuie neaparat mers la doctor pentru consultatie? Stiti vreun medicament care nu necesita prescriptie medicala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.Medicamentele antidepresive alopate se dau doar in urma consultatiei la medicul specialist psihiatru si doar la decizia acestuia.Ce poti tu sa faci,este sa iei antidepresive NATURISTE de la farmacie sau plafar precum STRESCLIN,Stresclin Lactium,Stress Manager,Stress Management B Complex,Nervocalmin relaxare,Rhodiolin,pastile pe baza de sunatoare,passiflora,valeriana,Sedatif pc etc
Astea naturale se dau fara reteta,dar trebuie sa iei ori alopate ori naturale,nu amandoua concomitent,retine asta.
Poti incerca sa iei stresclin sau rhodiolin(rhodiola) sau stress manager.Te ajuta cat de cat sa te linistesti,sa te calmezi,sa te relaxezi si sa iti ofere o senzatie de calm,liniste,somn.
Daca depresia e mai grava atunci trebuie sa mergi la medicul psihiatru pentru antidepresive alopate, chimice, ceva mai puternice, daca este grava.
Daca este medie sau suportabila, minora etc poti incerca cu 1 medicament(naturist) care ti-am zis.Depinde de tine. Unele isi fac efectul, altele nu.
Si incearca sa faci si sedinte la un psiholog/psihoterapeut.
Sanatate multa!

| Raducons explică (pentru AvalohAlyn):

La mine este destul de grava problema cu depresia,aproape ca nu mai pot dormi si ziua sunt foarte obosit, m-am gandit ca trebuie sa merg la medic dar cred ca costa destul de mult si nu pot sa dau multi bani daca trebuie sa merg la multe sedinte, m-am gandit sa merg la psihiatru pentru consultatie, cred ca este cel mai bine, psihologul nu cred ca poate sa ma ajute.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Raducons):

Consultatia la psihiatru e gratuita daca esti asigurat si daca o faci in cadrul unui spital public.E cel mai bine,asta zic si eu.Un antidepresiv alopat,chimic(Prozac, Cipralex, Seroxat, Venlafaxina) te poate ajuta cel mai mult dar trebuie neaparat parerea si recomandarea unui medic specialist psihiatru, nu dupa ureche.Nu o sa stai mult la psihiatru, o sa te intreb 3-4 chestii, descrii cum te simti, iti pune un diagnostic si iti da reteta, iar in 3-4 saptamani medicamentul antidepresiv ar trebui sa isi faca efectul maxim pana atunci trebuie sa il iei si sa astepti.Eu zic sa nu mai amani si sta te duci la doctorul specialist psihiatru, e nasol sa traiesti cu simptomele astea cand poate exista o speranta de mai bine.Sanatate!
Eu iau Prozac(alopat) dat de medic si ma ajuta cat de cat.

| ziftode a răspuns (pentru Raducons):

Multi au facut misto aici pentru ca intrebarea ta, cam sugereaza ca vrei sa te droghezi, dar
daca chiar iti e asa de rau, atunci du-te la doctorul de familie, macar, si el o sa te trimita unde trebuie, daca e asa cum spui atunci ai o problema REALA, iar doctorii nu se joaca, cu asta, si ignora total problema cu banii, nu numai ca nu cred ca o sa te coste asa de mult (iar cu trimitere de la doctorul de familie poate sa nu te coste nimic), dar banii nu valoreaza nimic daca nu poti sa traiesti, asa ca mai bine dai bani si scapi decat sa faci economie si sa innebunesti!

| Raducons explică (pentru AvalohAlyn):

Cum te ajuta medicamentul ce stare iti da, esti mai vioi, mai optimist cum te simti

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Raducons):

Ai mai multa energie si nu te mai simti asa des anxios si trist.Dar trebuie sa treaca vreo 4 saptamani pana la efectul maxim iar efectul depinde de la organism la organism, s-ar putea sa schimbi mai multe feluri de antidepresive pana gasesti unul care sa ti se potriveasca tie.Pe langa antidepresive mai poti.lua magneziu cu b6.Te ajuta. Oricum ideea e sa ai rabdare cu medicamentele si cu organismul tau, schimbarea in bine nu se produce brusc si treptat.Antidepresivele de obicei au mai putine efecte secundare fata de xanax si benzodiazepine si se iau un timp mai indelungat, minim 6 luni.(antidepresivele)Eu zic sa nu mai lasi timpul sa treaca si sa suferi si sa incepi sa te duci la un consult psihiatric.Nu poti sta asa si suferi, nu iti trece de la sine.Trebuie incercate solutii medicamentoase sau psihologice.Succes si sanatate iti doresc.

| Violleta2022 a răspuns:

Medicamentele antidepresive se dau numai cu prescriptie medicala, in urma unei consultatii medicale, altfel farmaciile nu vad.
Dar poti lua de la farmaciile naturiste, tincturi si extracte de plante, fara precsriptie medicala, care fac acelasi lucru ca si medicamentele, ma refer la stagiile usoare de antidepresive.
Extractul/sau tinctura de sunatoare si cea de valeriana, sunt ajutatoare in depresiile usoare si calmarea sistemului nervos.

| Donsavas a răspuns:

Antidepresivele doar maschează lipsurile organismului sau corecteaza comportamentul fără ca tu să te ajuți pe tine. Nu sunt cea mai buna solutie pentru ceva ce poate fi schimbat. Dacă îți e frica de moarte spre exemplu, atunci te poti trata caci de moarte oricum nimeni nu scapa si provoacă frica acest gand. Dacă e vorba despre altceva, atunci e la alegerea ta.

| Raducons explică (pentru Donsavas):

Nu imi este frica chiar ma gandesc cam des la ea, uneori mi-as dori sa mor, sunt foae dezamagit pe toate planurile.deaia am intrebat de medicamente, am crezut ca imi mai shimba starea si imi voi vedea de treaba.voi incerca sa vad ce se poate face.

| Aasdfghj a răspuns:

Mergi la doctor si daca va fi cazul iti va prescrie ceva. Nu le lua de capul tau ca sa iti faci rau.

| zăGhost a răspuns:

Medicamentele astea nu se iau/dau ca Paracetamolul, pentru ca actioneaza pe termen lung si pot avea efecte secundare. De asta, doar un medic psihiatru le poate prescrie. O alternativa e psihoterapia. Dar daca depresia e severa s-ar putea sa fie necesare ambele.

| gabriielaaa a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la doctor, iar depresia cere timp sa treaca uneori si intelegere nu tratamet parerea mea.