| desiree2401 a întrebat:

Buna ziua/seara. Am o problema relativ urgenta. (De ce TPU? Pentru ca Sfatul Medicului costa 5 euro) Mi-a aparut o buba, roz la culoare si cat de cat dura in spatele capului in dreptul ochilor, inspre partea stanga. Are aproape 1 cm diametru, aceasta fiind cel mai proeminenta in mijloc, unde se simte mai usor. Cand am gasit-o initial si m-am scarpinat sa vad ce am, m-a usurat incredibil de tare. Am cautat pe internet (nu ar fi trebuit sa o fac) si din ce am aflat, poate deveni canceroasa daca nu e ingrijita cu atentie si ar putea semnala ca am o alta boala. Mentionez ca am varsta de 14 ani si pe la sfarsitul lui mai ritmul meu cardiac a scapat de sub control, ca sa zic asa. Obosesc repede, cand dorm cu mana sub cap (sau pur si simplu aplic presiune pe ea, oricat de usor as face-o) incep sa simt furnicaturi imediat, imi e frig la maini si picioare in permanenta, imi simt bataile inimii puternic in abdomen cand stau intinsa etc. Aparent nu am vreo problema la inima, ci e doar varsta (nu stiu daca asa e, nu prea cred). Mama refuza sa ma duca la pediatra cu motiv ca e normal si imi va trece. Nu e o piscatura, asta pot confirma. Sunt foarte ingrijorata, poate ca e un nimic, dar sunt mult prea paranoica sa ma abtin din a intreba pe internet. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai bine mergi laedicul dermatolog. El te examineaza si poate sa iti puna un tratament. Din ce povestesti tu poate fi abces de grasime, furuncul sau alte prostii.ergi la medic.

| 1231242 a răspuns:

Salutări, amice!

Du-te la medicul de familie. dacă nu exista TPU, ce făceai?

| GabyT10 a răspuns:

Daca ai mainile si picioarele reci este posibil sa ai circulatie sanguina periferica deficitara, clar nu are legatura cu "buba"... celelate simptome pe care le-ai descris nu au nici o legatura cu "buba", doar ti le induci pe fondul fricii.Nu te ingrijora asa tare, sigur mama ta te-ar duce la medic daca ar vedea ca este ceva grav.Nu te mai gandi la tot ce-i mai rau si nu mai face cercetari pe internet (doar un medic dematolog poate examina aceasta "buba"). Multa sanatate.

| Love4Music a răspuns:

Cel mai bine e sa vezi un medic, asa o sa scapi de griji.